Perşembe , 29 Eylül 2022

Ekşi Sözlük Gıcır Gıcır!

Hızla değişen internet aleminde değişime ayak uydurmak zorunda kalan oluşumların başında sözlükler geliyor. Türkiye’deki 13 yıllık sözlük serüveninde ortaya çıkan sözlükler, gün geçtikçe değişen ve gelişen özellikleriyle kullanıcılarına rahatlık, eğlence, bilgi sağlamak için yarışıyorlar. Bu değişimi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirip bünyesine direkt olarak Facebook, Twitter ve yan uygulamaları ekleyen sözlükler bir tarafa, sağlam ve kesin adımlar atmak isteyen sözlüklerin değişimi ise günden güne gözleniyor. İşte bu değişimde 2010 yılında  önemli adım atan ve sözlük dünyasının başlangıcı olan Ekşi Sözlük, 2013 yılına da beta’sıyla gıcır gıcır bir halde girmek istiyor.

1999 yılında bu yana sosyal medyanın yolunu belirleyen en büyük etmenlerden biri olan, sözlükler aleminin ilk sözlüğü Ekşi Sözlük, 2013’e yılına hazırlanırken beta sürümündeki geliştirmelerini hızlandırıp gelen tepkilerle kesin bir yol üzerinde gitme niyetinde. Son dönemde yapılan değişimlerle birlikte gelen tepkiler, Ekşi Sözlük Beta’nın bugün var olan görünümüne ulaşmasını sağladı. Kullanıcılarını modern bir yapıda karşılayan ve birçok konuda daha rahat bir kullanım sunan Beta sürümü, dün itibariyle eklediği özellikleriyle bir kez daha yeniliği vurgulamış oldu.

Değişimlerin başında, başlıkları konu bakımından ayırarak kullanıcılara belirli bölümlerde kullanım kolaylığı sağlamak.  2011 yılında Uludağ Sözlük Kurucusu Zall(İsmail Alpen) ‘ın başlıkların info bölümünde belirli bölümler seçme özelliği, Ekşi Sözlük kurucusu Ssg(Sedat Kapanoğlu) tarafından Beta sürümüne uygulanmış görünüyor. Yalnız farkları şu ki, Ekşi’de bu özellik direkt olarak üst panelde kullanıcılara sunularak, belirlenmiş bölümlerdeki başlıklara direkt ulaşabilme imkanı sağlaması… Aynı zamanda başlıkların sağ bölümünde, yazarların başlıklara konularla ilgili kanal önermesi de isteniyor.  Belirtilen kanallarda; spor, siyaset, ilişkiler, anket ve hepsi seçenekleri sunuluyor.

Ekşi Sözlük Beta’daki değişimlerden biri de, beta plus kullanmadan, beta sürümünün aslında renklendirme yapmak. Üst panel ve çeşitli butonlarda gerçekleştirilen renklendirmeler, Beta’nın daha renkli ve sunuş bakımından daha ilgi çekici kılıyor. Ekşi Sözlük Beta, gün geçtikçe kendisine eklediği özellikleriyle gelecekte de sözlüklerin varlığını sürdüreceğinin mesajını veriyor.

http://beta.eksisozluk.com/

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir