Cuma , 12 Ağustos 2022

Ekşi Sözlük Kurucusu Dahil 40 Yazarın Davasına Devam Ediliyor

Anadolu 32. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya  ‘ekşi sözlük’ isimli internet sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 11 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

DHA’nın haberine göre, duruşmada savunmasını yapan Ş. C. E.,  internet sitesinde yer alan “evandro” adlı rumuzun kendisine ait olduğunu belirterek, “Allah başlıklı ‘bizim memleketin en büyük sigortasıdır’ şeklindeki yazıyı ben Keçecizade Mehmet Emin Fuat Paşa’nın sözünden alıntı yaptım. Hakaret söz konusu değildir. Söz konusu yazıları 2007 yılında yazdım. Suçlamaları kabul etmiyorum. İnançlı bir insanım beraatimi talep ediyorum” dedi. Sanıklardan M. E. ise iddianamede bahsi geçen 4 ana başlıktaki yazıları kendisinin yazdığını ifade ederek, “Kesinlikle İslam’a karşı herhangi bir düşmanlığım yoktur. Hakaretim de yoktur. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.

HAC ZİYARETİNE İLİŞKİN ANI

Ekşi Sözlük yazarı sanık Ş. Ş., söz konusu sitede “buralı” rumuzlu yazar olduğunu belirterek, 2001 yılında yazmış olduğu yazı nedeniyle yargılandığını ve babasının Hac ziyaretine ilişkin anlatmış olduğu bir anıya dayanarak yazı yazdığını kaydetti. Sanıklardan A. O. G. de yazdığı yazıların ifade özgürlüğü kapsamında ve tamamen mizansen olduğunu savunarak, beraatını talep etti.

ZORLA GETİRME KARARI

Mahkeme savunması alınan sanıkların duruşmadan vareste tutulmasına, duruşmaya katılmayan diğer sanıkların zorla getirilmesine karar verdi. Ekşi Teknoloji Bilişim A.Ş’ye müzekkere yazılmasına da hükmeden mahkeme hakimi, sanıkların yorumlarının bulunduğu yazı başlıklarının kim tarafından açıldığının belirtilerek mahkemeye gönderilmesini istedi. Duruşma ertelendi.

1′ ER BUÇUK YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında 40 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, 3 büyük dinin ortak değerleri olan Allah, peygamber, Kuran, İncil, cennet, cehennem gibi kavramlara yönelik hisleri incitecek şekilde dini değerleri aşılama kastı olduğu öne sürüldü ve kişilerin ‘ekşi sözlük’ isimli internet sitesinde yer alan yazılarına yer verildi. ‘ekşi sözlük’ isimli internet sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 40 kişiye “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir