Perşembe , 2 Şubat 2023

Ekşi Sözlük Mahkeme Kararıyla Nick Değiştirdi

Ekşi Sözlük’ün yazarlarına sözlükle ilgili olayları haber verdiği olay butonu bugün ilginç bir haber için yandı. Habertürk gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı, Ekşi Sözlük’te fatih altayli nicki kullanıldığı için dava açmış. Mahkemenin ihtiyati tedbir kararı gereği sözlük yönetimi söz konusu niki “ihtiyati tedbir” olarak değiştirmiş. Gerçi yasal süreç henüz tamamlanmamış lakin yine de bu olay ilk defa mahkeme kararıyla nick değiştirme olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır.

Yönetimin yayınladığı mesaj şöyle;

“fatih altayli kullanıcı adı, habertürk gazetesi çalışanı fatih altaylı’nın başvurusu üzerine, istanbul 4. asliye hukuk mahkemesi’nin 2011/280 esas numaralı ihtiyati tedbir kararı gereği, “ihtiyati tedbir” olarak değiştirilmiştir. hukuki süreç başlangıcında yazara nickini değiştirmek isteyip istemediği sorulmuş yazar bunu reddetmişti. şimdi mahkeme emrinden dolayı değiştirmemiz mecburi oldu. eğer mahkeme lehimizde sonuçlanırsa nick’i tekrar eski haline getireceğiz. nice fantastik gelişmelerde buluşmak üzere.”

Fatih Altaylı 1 temmuz 2011 günkü köşesinden kendi isminin Ekşi Sözlük’te nick olarak kullanılmasına tepki vermişti.

“Ekşi Sözlük’ten bir rezillik daha
EKŞİ Sözlük’ün “gizli adlar”
arkasına saklanmış yazarlarının bize hakareti serbest.
Bizim kendi adımızla sanımızla onlara laf sarf etmemiz “yasaya tabi”.
Ekşi Sözlükçüler beni tazminata mahkûm ettirdiler.
Helali hoş olmasın.
Ama birilerinin bu utanmazlığa bir dur demesi gerçekten lazım.
Bakın buradaki bazı aşağılıkların son “numarası” ne.
Sözlükte bazı başlıklar altında sağa sola hakaretler yağdırıyor ve bu sözlerin altına “Fatih Altaylı” diye imza atıyorlar.
Tabii aklı biraz başında olanlar benim bu “pisliklerle” bir işim olmayacağını biliyorlar ama bazıları da soruyor, “Siz mi yazdınız” diye.”

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir