Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Ekşi Sözlük ve Özgürlük

Evekitap.com olarak ilk ayımızı tamamlıyoruz. Bu süreçte gerilla pazarlamanın incelikleri üzerine yoğunlaşmak istedik. Facebook ve Twitter üzerinden hediye kitaplar verdik, örneğin retweetleyin kitap kazanın ya da bunu beğenin kitap kazanın gibi.

Aklımızda hep ekşi sözlük de vardı. Her ne kadar “filtreye karşıyız”, “sansüre hayır” denilse de baskıcı ve dikteci bir yönetime sahip olması sebebi ile benzer bir kampanyada önümüzün kesileceğini tahmin ediyorduk, bu sebeple bir süre öteledik kampanyamızı.

Sonuç olarak bugün başlattığımız kampanya sebebi ile hesabımızın silindiğini gördük. Yani diyorlar ki siz yazarlarımız kendinizin reklamını yapamazsınız, sizin üzerinizden ancak biz para kazanabiliriz. Yani bu konuda sitemli bir sansür var. Belki de sebebi anlaşmalı oldukları Doğan Holding’in Medyanet’idir bilemiyorum fakat Sedat Kapanoğlu’nun orada burada attığı demokrasi, düşünce özgürlüğü naraları ile çelişiyor bu tutum. Şu görüş haklı, para karşılığı gelip bir firma hakkında olumlu yorum yapılmamalı. Biz evekitap olarak böyle bir şey talep etmedik, amacımız dikkat çekip eksiklerimizi görmek biraz da kendimizi anlatabilmekti, böyle girişimlerin önünü kesmek hele kendi yazarlarının girişimlerini direk giyotin ile cezalandırmak hiç doğru değil, hele ki sosyal medya ve özgürlük konularında bu kadar bayrak görevi gören bir oluşuma yakışmıyor. Ha bu arada biz gidip kendimizi övmedik, sadece bir link paylaştık, bakıyorum linkli entry yok umarım başka yazarlar da uçurulmamıştır.

Bundan sonra ne olacak? Başlattığımız girişim ilginç sonuçlar doğurabilir, zaten sözlükte de paylaşılmış aynı konu. Hadi biz bir tarih seti verdik, peki Teknosa bir LCD verseydi? Hangi yazarı uçurabileceklerdi? Ne hakla, kampanyaya katıldıkları için mi? Teknosa başlığına bir entry girdiler diye mi?

ekşisözlük isimli sanal yazarın reklamlarını bol bol gördüğümüz Ekşi Sözlük özgürlüğün oldukça kısıtlı olduğu, “biz böyleyiz, uymuyorsa bye bye” tavırlı baskıcı tutumunu devam ettirdiği müddetçe eriyecektir.

Daha önceki yazımda aslında daha detaylı incelemiştim durumu, belki o da ilginizi çeker.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Biz Habergo.com Olarak Sosyal Medyaya Tavrınız Dolayısıyla Bir Haberinizi yapıp habere yorum yapanlardan sizin seçeceğiniz birkaç kişiye kitap vermenize aracı olabiliriz karşılık beklemeksizin girişimler konusunda yardımlaşmak güzeldir.Başarılar diliyorum cevap için habergo.com@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir