https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

Ekşi Sözlük Yazarları Grevde 22 Haziran Sıfır Entry Eylemi

ekşi sözlük’ün savcılığa yazar bilgilerini vermesi konusundan sonra tartışmalarda gelinen nokta sözlüğün bir kısım yazarları
ekşi sözlük avukatı Başak Purut(kanzuk)’un;

7. ekşi sözlük bize hukuki destek verecek mi?
hayır. bugüne kadar böyle bir uygulamamız olmadı, ileride de olmayacak gibi görünüyor şimdilik, yaparsak da yanlış yaparız. tabi ki istisnaları olabilir. turkcell, msn, facebook gibi sosyalleşme ve/veya iletişim ihtiyacınız üzerinden para kazanan hiçbir kurum, hiçbir zaman bu gibi bir uygulamaya gitmedi, gitmez de. bunun ekşi’den beklenilmesini de mantıklı bulmuyorum.

açıklamasına tepki olarak, 22 haziran 2011 sıfır entry eylemi başlığı altında birleşti. bir günde 500 tanımın girildiği başlıkta ilk tanım şöyleydi;

onurlu insanların, vefa lafını sadece bozacı veya semt adı zanneden bünyelere karşı başlattığı eylemdir.

35 kişi için ve yazarları zombie olarak gören zihniyet için yarın sıfır entry giriyorum.

katılan olur veya olmaz …imde değil. kişisel de olsa bu benim tepkimdir.

edit :

yazık oldu..
(bkz: #24155206)
firatunverir,

yorumlardan bazıları;

görev bilip katılacağım eylem, şöyle ki;

asla zevk almadım kutsal sayılan değerlere hakaret edilen entry’lerden, çünkü ben de inanıyordum.

asla tasvip etmedim bu ülke için güzel şeyler de yapmış olan insanların aşağılayıcı esprilere mağruz kalmalarını, çünkü ben saygı duyuyordum.

asla içime sindiremedim iki üç şukela uğruna, kendini yazar sanan sözlük kullanıcılarının, şakşakçılık dolu yazılarını.

asla da kabul edemem kullanıcıların ip adreslerini savcılığa bildirdip de bunu yazarlarıyla paylaşmaktan korkan aciz bir yönetimi. madem suçtu bunu yapmak, olay başlığında genel bir entry ile bildirseydiniz; “bazı yazarlarımınız ip adresleri savcılık vasıtasıyla kolluk kuvvetlerine verdik; fakat yasal olmadığı için hangi kullanıcılarımızın adreslerinin verildiğini açıklayamıyoruz” diye!

ve para! nice özgürlük ümitlerini kucağında çürüten, kokuşmuş para; alacağın olsun!

edit: bu entry 35 numaralı entry’dir ve izmir bornova evka 4 ten girilmiştir.* olur da entry’sini silip entry girecek olan olursa şahitlik etsin.
dicto,

zaten her yerde ensede hissedilen kolluk kuvvetleri ve türk adalet sisteminin sözlükte bile bu kadar ayyuka çıkmasına karşı yapılabilecek güzel şeylerden biri, hepimiz internet üzerinde 10 kaplan gücünde olduğumuza göre de yüksek katılımlı olabilir, kendisine dokunmayan yılanı bin yıl yaşatacaklar hariç tabi ki. illa maddi olarak sıkıntı vermeye takılmak da gereksiz bence, sadece biz buradayız demek için. beni de yazın

narencye,

benim de katılacağım, ama en azından 1 aylık yapılmasını düündüğüm eylem. ayrıca bu süreçte günde birden fazla da girmeyeceğim siteye, burayı okuyan ve bu olayı destekleyen bütün sözlük okurları/çaylaklarına da aynı şeyi yapmalarını öneriyorum. sözlük yönetiminin yaptığı işgüzarlıktan başka birşey değildir. sözlüğün başına gelince “leoparın kuyruğu” lafları, “hanginiz sansüre karşı yürüyüşte yanımızda saf tuttunuz” ajitasyonları, yazarın başına gelince “burası facebook, msn gibi bir kurum” lafları, kuru ve ciddi bir açıklama.

payne

katılacağım eylemdir. gerekçelerimi de şöyle bir sıralamak isterim.

benim için bu eyleme katılmamın en önemli gerekçesi ekşi sözlük praetörü kanzuk’un “7. ekşi sözlük bize hukuki destek verecek mi?
hayır. bugüne kadar böyle bir uygulamamız olmadı, ileride de olmayacak gibi görünüyor şimdilik, yaparsak da yanlış yaparız. tabi ki istisnaları olabilir. turkcell, msn, facebook gibi sosyalleşme ve/veya iletişim ihtiyacınız üzerinden para kazanan hiçbir kurum, hiçbir zaman bu gibi bir uygulamaya gitmedi, gitmez de. bunun ekşi’den beklenilmesini de mantıklı bulmuyorum.” şeklindeki açıklamasıdır. (bkz: ekşi sözlük’ün savcılığa yazar bilgilerini vermesi/#24153363)

ilk olarak hukuki destek kısmında kanzuk’un bu açıklamasını okurken yukarıda alıntalıdığım cümlenin devamını şu şekilde getirmesini dilerdim; “ekşi sözlük olarak değil ama şahsım adına bu konuda benden yardım talep edildiği takdirde hukuki olarak danışmanlık hizmeti verebilirim”. tabii ki kanzuk destek vermek zorunda mı değil, ister verir, ister vermez. ama benim gözümde böylesi bir cümle kendisinin iyi niyetini ortaya koyabilir ve sözlükte bugün yaşanan karmaşanın bu durumlara ilerlemesini engellerdi. benim böylesi bir durum başıma geldiğinde gidebileceğim bir avukatım hali hazırda mevcut, fakat benim durumumda olmayan bir çok yazar olduğunu tahmin edebiliyorum. maddi durumu ve/veya kişisel ilişkileri elverişli olmayan arkadaşlara bu tarz bir desteğin verilmesi gerekliliğini düşünüyorum. benim bakış açımdan sözlüğün yazarlarına sahip çıkması gerekliliğinden, ekşi sözlüğe bir para kazanma yeri olarak bakan arkadaşların açısından da “müşteri memnuniyeti” gerekliliğinden.

ikinci olarak da kanzuk arkadaşımızın ekşi sözlüğü tamamen kutsal bilgi kaynağı konumundan çıkaran ve ne olarak baktığını açık ve net olarak ifade eden facebook, msn gibi örneklerinden dolayı. en çok da sinirlerimi yıpratan durum bu oldu.

bu gerekçelerimden yola çıkarak ben de bu eyleme destek verecek ve kontrol merkezi- ayarlar kısmından “entry’lerim sözlüğe gelir elde etmek amacıyla kullanılmasın” şıkkını işaretleyerek kendimce tatmin olacağım bir açıklama gelene kadar da bu şekilde bırakacağım. diğer bu eyleme katılan arkadaşlarımı da bunu yapmaya davet ediyorum.
duck lee,

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

4 comments

  1. ben de grevdeyim kaç haftadır maaşları yatırmadı ssg!

  2. bence sıfır entry yerine daha farklı kreatif eylemler düşünülmeliydi, mesela sadece bir tepki başlığına yazmak gibi, ya da bir blog facebook grubu vb etrafında birleşip, ortak neler yapılabilir konuşulmalıydı, daha insanlar ne olup bittiğini anlamadan girişilen bu eylem “devede kulak” kalacaktır.

  3. hala “yönetimin yapacak bir şeyi yok, kanun bu.” cümlesinde takılanlar var. biz kanun böyle değil demiyoruz. tamam, verdin istedikleri bilgileri. ee sen sayelerinde para kazandığın insanları hiç mi umursamazsın, insafsız? niye hala “verdik, bitti.” tavrındasın sen? bu kadar kolay yani kendi yazarını silebilmek.
    sansür sansür diye yanıp tutuşurken, kendinle çelişmen niye? bakın, bizler bilgiler verildiği için suçlamıyoruz yönetimi. yazarların bir hiç olarak görülmesinden yakınıyoruz.

  4. bence bu eylemler bos isler, cunku sorun sozlugun temelinde, felsefesinde. eger sen eksi sozluk gibi insanlarin gonullu icerik urettigi ve dusunce ozgurlugu gibi ideolojik amaclar guden bir siteden ticari kar gozetirsen, o is bi yerde amacindan sapar ve eninde sonunda elinde patlar. mesela wikipedia reklam aliyor olsaydi, bugunku basarisina hic bir zaman ulasamazdi. reklamlar yuzunden sitenin kullanilabilirligi azalir, okuyucularin okuma keyfinin icine edilirdi. dahasi bu siteye gonullu olarak icerik saglayan adamlar “ulan iceregi biz yaziyoruz paralari bastaki adam goturuyor” diye dusunmeye baslar, gercekten bi seylere katki saglamak icin icerik olusturan idealist yazarlarin sevki kirilir ve icerik kalitesi duserdi. yani yapilan is open source mantigina aykiri olurdu (open source’dan kastim icerigin ucret alinmadan gonulluluk esasina dayanarak olusturulmasi).

    eksi sozluk’e gelecek olursak sorun tam olarak budur. open source bir projenin gelir kaynagina donusmesi. sansur eyleminde oldugu gibi insanlarin maddi cikarlarin one ciktigini dusunmesine ve kendini kullanilmis hissetmesine neden oluyor. burda kesinlikle ssg’yi suclamiyorum cunku bildigim kadariyla basindan beri sozlukten maddi bir beklenti vardi, bu yuzden insanlarin kandirilmasi soz konusu degil. ama herseye ragmen sozlugun open source ruhuyla yazarlar tarafindan bir aile olarak gorulmesi ve bu yonde yazarlarin ve yonetimin birbirini kollayacagi dusuncesinin olusmasi kacinilmazdi. buna karsin kanzuk’un sozlugun facebook ya da twitter’dan hicbir farkinin olmadigini, onlar nasil kullancilari icin hukuki destek saglamiyorsa kendilerinin de saglayamayacagini aciklamasi bence bardagi tasiran son damla oldu.

    cozume gelirsek, aslinda cozum cok basit. nasil ki penguen ve level dergileri aydin dogan’a satilinca yazarlar yeni yonetimden memnun olmadiklari ayrilip uykusuz ve oyungezer dergilerini kurduysa, ayni sey eksi sozlukte de olabilir. sozlugun nihayetinde basit bir yazilimdan ibaret oldugunu dusunursek ve ihtiyac duyulan serverlar icin cok yuksek meblalar gerekmedigini varsayarsak pekala ticari amac gutmeyen, tek bir kisi tarafindan yonetilmeyen, daha ozgur ve gercek anlamda open source bir sozluk kurulabilir. tabii bu durumda reklam gelirleri olmayacagi icin wikipedia’daki gibi bagis toplama yontemiyle masraflar cikarilacaktir. ben sahsen boyle bir proje yapilirsa 20-30 lira bagis yapmaktan cekinmem. 20 bin uzeri yazarinin oldugu bir sozlukte de gerkli paralarin toplanmasinin cok sorun olmayacagi kanatindeyim. sonucta sozluk basarisini yazarlara borcludur ve ne olacagina yazarlar karar verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir