Cuma , 9 Aralık 2022

Ekşi Sözlük’te Aydınlık Gençler Hareketi!

Türkiye’de muhalefet boşluğundan yakınan ve gençlerin harekete geçmesi için fikir yürüten Ekşi Sözlük Yazarları, “ Aydınlık Gençler Hareketi” ne sıcak baktı. Gün itibariyle açılan başlığa yoğun ilgi olduğu gözlenirken, gençlerin ” Aydınlık Gençler Hareketi” ni gerçekleştirmek için ciddi oldukları gözleniyor.

Ekşi Sözlük Yazarı Coder’ın tanımında belirttiği hareket şimdilik şu şekilde nitelendirilip temelleri atıldı:

” siyasetçilerden, vurdumduymazlıklardan, yolsuzluklardan, her gün gelen zamlardan, fakirin iyice ezilip zenginin daha da zenginleşmesinden, cahillikten bıkıp usananların artık elini taşın altına koyması gerektiğini düşünenlerin oluşturduğu/oluşturacağı siyasal hareket.
bu zamana kadar “niye akp’ye oy veriyorsun?” sorusuna verilen cevap hep aynı. “kime verelim? alternatif mi var? diğerlerini de görmedik mi?”

haklılar.

muhalefet partilerinin rahatlarını bozduğu mu var? hükümet köpeksiz köy bulmuş, değneksiz dolaşıyor. hal böyle olunca da istediği gibi at koşturabiliyorlar. yaşamak istediğiniz ülke gerçekten böyle bir yer mi?

benim değil.

yıllardır memnun olmadığımız şeyleri sosyal medyada, yazılı/görsel basında, sokaklarda, hapislerde yazıyor, konuşuyoruz. konuşarak, protesto ederek bu zamana kadar neyi değiştirdik? madem değiştiremiyoruz niye biz de siyasetin içine girmiyoruz?

benim istediğim partiler monarşisiyle değil de gerçek demokrasiyle yönetilen bir ülkede yaşamak. eğer fikirler desteklenirse ve elini taşın altına koymaktan çekinmeyen insanlar bulabilirsem yapacağım şey sadece bu olacak.

hiçbir şeyden memnun olmayıp da her şeye muhalefet olan insanların samimiyetlerini görelim artık. klavye arkasından atıp tutmak kolay. korkmayın cumhurbaşkanlığına aday olacak değiliz. bizim yapacağımız şey yozlaşmayacağına emin olduğumuz ve fikirlerimizi uygulayacak yetkin kişilerle görüşüp ülkeyi yönetmesini istediğimiz kadroyu oluşturmak, sokaktaki vatandaşlara yapmak istediklerimizi anlatmak, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüp destek ve önerilerini almak gibi şeyler olacak.

ne dersiniz? bir de böyle deneyelim mi?

tamamı için: aydınlık gençler hareketi

 

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir