https://juragankomik.com
Perşembe , 30 Mayıs 2024

Elektronik Kitap Tablet Pc Pazarını Canlandıracak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elektronik kitap müjdesi yerli, yabancıbilgisayarüreticilerini, eğitim içeriği ve elektronik kitap üreticilerini,internethizmeti veren telekom şirketlerini heyecanlandırdı. Türkiye’de milyonlarca ilköğretim öğrencisinin olması, projenin donanımdan, internet hizmetine ve eğitim içeriğine kadar pek çok şirketi harekete geçirdi. Dünyanın sayılı bilişim projelerinden biri olması beklenen elektronik kitap ve tablet bilgisayar projesi büyük dikkat çekiyor. Ancak projede tablet veya e-kitap buz dağının üstü. Daha önemlisinin içerik ve internet altyapısı olduğu tüm kesimlerin ortak görüşü.

Türkiye’nin en büyük eğitim içerik sağlayıcısı Sebit’in Genel Müdürü Ahmet Eti büyüklüğü bakımından dünyada sayılı projelerden biri olacak projeye hazır olduklarını söyledi. Eti, “Belki işin tanıtım kısmında e-kitap ve tablet bilgisayarlar kullanıldı ama projenin merkezinde öğrenci, öğretmen yani eğitim içeriği nin yer alması gerekiyor. Sivil toplum örgütlerinin firmaların el ele verip Milli Eğitim Bakanlığı’na destek verecek altyapı için birlikte çalışması gerekiyor. Biz yıllar önce kullanımı kolay tablet bilgisayarları tarif etmiştik. Şimdi projeyi sadecedonanımprojesi olarak görmeden harekete geçmek gerekiyor. Çünkü böyle projeler genelde başarıya ulaşamadı” diye konuştu. Dünyanın en büyük PC üreticilerinden Lenovo’nun Türkiye Genel Müdürü Faik Burhanoğlu içerik, yazılım ve internet altyapısına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Öncelikle proje heyecan verici. Ancak bu tür projelerin iyi planlanması gerekir. Öncelik tüm içeriğin, internet ve bulut bilişim altyapısı olmalı.”

100’e yakın tablet var

Henüz daha e-kitap, netbook yani mini dizüstü bilgisayar veya tablet bilgisayarın özellikleri belli değil. Şu anda tablet bilgisayar olarak yerli Casper, Exper ve Woon gibi yerli markaların dışındaAppleiPad, Samsung Galaxy Tab, Motorola XOOM, Black- Berry Playbook, HTC Flyer, Toshiba, LG, HP, Sony, Lenovo, Asus ve Acer gibi onlarca markanın ürünü var.

Casper Yönetim Kurulu Başkanı Altan Fakılı da “Tablet fiyatları önümüzdeki yıl daha da ucuzlayacak ve yetenekleri artacak. İçerik ve internet altyapısı öne çıkacak” dedi. Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz da “Tablet dışında önce içerik ve internet altyapısı hazır olmalı” dedi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. Ya bunu zaten bedava getiricekler. Zaten AKP olmasaydı da gelecekti yani. Çok büyütmeyin arkadaşlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir