Salı , 27 Eylül 2022

Emeği Görmezden Gelme, Korsana Geçit Verme!

Bir kitap basılı hale gelene kadar kaç kişinin emeği ile yoğruluyor biliyor muyuz? Yazarından editörüne, düzeltmeninden grafikerine, yayımcısından dağıtımcısına, nakliyecisinden kitapçısına onlarca kişinin emeklerinin zayi olmaması ve haklarının korunması için pek çok farklı çalışmaya imza atan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) faaliyetlerine bir yenisini ekledi.

KORSANI KİTABINDAN ÇIKAR! sloganıyla, korsan kitap sorununa dikkat çekmeyi, bu soruna karşı farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. İstiklal Caddesi’nde kampanya düzenleyen TBYM, 13 Ocak’ta herkesi ve özellikle kitap okurlarını destek vermeye çağrıyor.

“KORSANI KİTABINDAN ÇIKAR!” kampanyasını sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ve hazırladığı anketlerle başlatan TBYM, sosyal medya hesaplarından paylaştığı ve eğlenceli bir dille hazırlanan gönderilere tüm kitap dostlarının göz atması ve bu gönderileri kendi hesaplarından da paylaşarak “KORSANI KİTABINDAN ÇIKAR!” kampanyasına destek vermesi çağrısında bulunuyor.

Birkaç farklı etkinlikten oluşacak bu önemli kampanya kapsamında öncelikle 13 Ocak saat 12:00’de İstiklal Caddesi’nde bulunan İnsan Kitabevi’nde bir basın toplantısı düzenlenerek kampanyanın lansmanı yapılacaktır.

Basın toplantısında, kampanyanın en önemli ayaklarından biri olan, hem korsan kitaba karşı yayınevlerine mali destek vermek hem de okuyucuların korsan kitaplara karşı farkındalığını arttırmak amacıyla kitaplara basılacak “KORSANI DEĞİL, BENİ OKU” yazılı ‘sticker’ uygulaması kamuoyuna tanıtılacaktır.

Basın toplantısının ardından İnsan Kitabevi’nin hemen karşısında, Galatasaray Lisesi’nin bahçe duvarı önünde bir flashmob gösterisi gerçekleştirilecektir.

İmza günü” etkinliği formatında icra edilecek flashmobun anlamına uygun sıra dışı bir etkinlik olacağının altını çizmek isteriz. Mehmet Akif’ten Ahmet Haşim’e, Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl’a, Yahya Kemal’den Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Peyami Safa’dan Suat Derviş’e, Fatma Aliye’den Cemil Meriç’e birçok büyük yazar ve şairin eserlerinin korsanına, yani bu kampanyaya özel üretilmiş korsan “kitapdefter”lere korsan imza alabileceğiniz ve hatta sohbet edip fotoğraflar çektirebileceğiniz şenlikli bir etkinlikten bahsediyoruz.

Siz siz olun, 13 Ocak’ta saat 13:00’te Galatasaray Lisesi önünde olun! Unutmayın, bekleniyorsunuz; gelmezseniz “bir” eksik olacağız! ;)

TBYM kimdir diye soranları buradan alalım ;)

2007 yılında kurulan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği‘nin 381 üyesi bulunuyor. Türkiye’nin en büyük yayımcı meslek örgütü olan TBYM; korsan kitapla etkin mücadele, yayımcılığın önündeki engelleri kaldırma, yayımcılığın gelişmesini ve yayınevlerinin kurumsallaşmasını sağlama gibi Türk kültür hayatını yakından ilgilendiren yayımcılık sektörüne ilişkin önemli konularda faaliyetler gösteriyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir