Pazartesi , 15 Ağustos 2022

En Çok Tercih Edilen Windows Sürümleri

Teknoloji dünyasının hızla ilerlediği aşikar. Kullanmış olduğumuz telefonlardan, tabletlere, PC’lere kadar işletim sistemleriyle donatılmış teknolojik ürünler hayatımızın vazgeçilmezleri. Son yapılan istatistik bilgilere göre bu yazımda PC’ler için Windows kullanım oranlarını ele alacağım.

Windows’un XP sürümünden bu yana büyük yol kat eden Microsoft XP’nin çıktığı yılda kullanıcılar XP’yi gerçekten çok sevmişti. XP’nin peşine Vista’yı tanıtan Microsoft beklediği rantı sağlayamadı kullanıcılar tarafından sevilmeyen ve bir çok sorunuda beraberinde getiren Vista kısa sürede piyasadan da kaldırılmış oldu. Microsoft’un belkide bu zamana bakmadan konuşacak olursak en fazla kullanılan ve kullanıcılar tarafından en çok sevilen XP stabilite olarakta kullanıcıyı üzmeyen işletim sistemi olması onu vazgeçilmez kılan özelliklerinden. Microsoft 2014 yılı Nisan ayı ile beraber XP’den desteğini çekeceklerini söyledi aman ha XP kullanıyorsanız güvenlik açıklarına dikkat etmenizi öneririm.

Günümüze bakacak olursak Microsoft XP’den sonra Windows 7 ile beraber aynı kitleyi yakalamış durumda. Kullanıcılar Win7’yi sevdi ve stabilite anlamında da bir çok pc ile uyum ve kullanılabilinirlik azımsanmayacak şekilde iyi derecede. Microsoft Win7’den sonra çıkarmış olduğu Win8 ile 200 milyon satış yaptı. Win8’in tanıtılmasından sonra doğal olarak XP kullanım oranında da düşüş yaşanmadı değil. Win8’in satışına başlandıktan sonra Win7 sürümü bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmeden kullanım oranını arttırmaya da devam etti. Windows 7 genel olarak Windows platformunda en çok kullanılan sürüm olarak görülüyor XP gibi varlığını devam ettirecek olan Win7 bakalım nasıl bir yol izleyecek? Şuanki duruma bakacak olursak Win7, Win8 ve XP olarak kullanımları sıralayabiliriz.

Windows kullanıcıları Microsof CEO’sunun değişmesi ile birlikte Sadya Nadella’nın Windows 9’da ne gibi değişiklikler yapacağını merakla bekliyor.

Hakkında Murat Uz

Ağırlıklı Olarak Teknolojik İçerik Ve Fotoğrafa İlgisi Bulunan Yazar, Mobil Cihazlar, PC'ler Ve Teknoloji Lansmanlarını Sıkı Bir Şekilde Takip Etmekte, Teknolojinin Farklı Mecralarında Haber Ve Makaleler Yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir