https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

En Kullanışlı Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya uzmanları ve hespa yöneticileri için vazgeçilmez araçlar arasında olan SM araçlarını bir araya topladık. Farklı işlevlerle farklı sonuçlar için çalışan bu araçları kullanarak sosyal medya yönetimizin kalitesini arttırabilirsiniz. Sosyal medyanın bu araçlar aracılığı ile ölçümlemesi ise eski pazarlama ortamlarından ayrılan en önemli özelliği arasında.

Tıklamaları ölçebilmeniz, gönderdiğiniz içerikleri kaç kişinin gördüğünü bilmeniz, stratejilerinizin verilerini farklı filtrelerde kaydedebilmeniz ve daha fazlası sosyal medya araçları ile mümkün. Dijital kampanyalarınızın maksimum verimlilik sağlaması için bu araçları kontrol listenize eklemeniz iyi olacaktır.

1) Klout

Klout muhtemelen en tartışmalı sosyal medya analiz araçlarından biridir. Sosyal medya hesaplarını bağladığınız yahut otomatik açıldığı klout ile sosyal medya puanı alıyorsunuz. Bu kişisel markalaşma için kullanılabileceği gibi kurumsal markalar için de kullanılabiliyor. Klout puan verirken algoritmasında çeşitli veriler sunar. Sosyal hesaplarınızın ne kadar paylaşım yaptığı, kaç beğeni ve rt aldığı, güncelliği vb. veriler klout puanınızı etkileyen verilerdir.

2) Social Mention

Sosyal medyanın meraklı kullanıcıları için vazgeçilmez bir yazılım olan Social Mention internette çıkan bir yazının hangi platformlarda yazıldığını gösteren sosyal medya arama platformu olarak adlandırabiliriz. Bu yazılım doğru kullandığınız taktirde size rakipleriniz hakkında da ciddi bilgiler verecektir.

3) Twazzup

Twazzup gerçek zamanlı ve Tweet arama motorudur. Herkesin gözdesi olan ve heyecan uyandıran anlık arama konusuna giren Twazzup bu anlamda çok fazla potansiyele sahip. Arama sonuçları ekranında sunduğu fazla sayıda bilgi ve akıllıca yerleştirdiği öğeler ile Twitter üzerinde konuşulanları gerçek zamanlı ve farklı bir şekilde takip etmenizi sağlıyor.

4) HootSuite

HootSuite, sosyal medya pazarlamacıları arasında en çok kullanılan ve en popüler olan sosyal medya aracıdır. Hem izleme, hem raporlama seçenekleri sunan bu araç ile tüm sosyal hesaplarınızı tek bir kanaldan yönetebilirsiniz. Başlangıç paketinin ücretsiz olması ve pro paketlerin uygun fiyatları uzmanları bu yazılıma çekiyor.

5) TweetReach

Twitter üzerinden içerik yayınlıyorsunuz. Favoriler ve rt paylaşımları ile bu içeriğiniz yaylıyor. Tweetreach ise size bu içerik hakkında kimin paylaşım yaptığını, kaç sosyal medya kullanıcısının bu içeriği gördüğünü ve bu kişilerin kim olduğunu size söylüyor.

Tweetreach, gerçek sonuçları görmeniz için twitter kampanyalarınızı ölçmenizi kolaylaştırıyor. Tweetreach 2009’da iki Teksaslı tarafından hayata geçirilmiş bir proje. Ücretli servisi, hootsuite ile birlikte en iyi ücretli servisten biri sayılabilir. Ücretsiz servisinde dahi diğer ücretsiz araçlara göre daha detaya giriyor ve gerçek bir analitik gösteri yapıyor. Sonuçları pdf ve excel formatı da dahil birçok şekilde alabiliyorsunuz.  Reach,exposure ve impression gibi derin analitik kavramlar hakkında veriler alabiliyorsunuz.

Yazımız Google Alerts, Google Analiz, Facebook Insights araçları ile devam edecektir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Şu dönemde adını sıkça duyduğum bir osyal medya yönetim platformu daha var: Reachpod. Benzerlerinden farklı hoş özellikleri var. Bir de Türkiye’de muhattap olabileceğiniz bir ekibi. Bu çok önemli bence Hootsuitte problemim olduğunda saatlerce bazen günlerce sorunuma cevap beklediğim oluyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir