En Yüksek ve Düşük Sıcaklık Nerede Hissedilir?

Dünyamız oldukça büyük bir yer, öyle değil mi? Peki, hiç acaba sıcaktan bunaldığınız bir zamanda veya soğuktan tüm organlarınız titrerken “Acaba dünyada en sıcak/soğuk yer kaç derecedir ki?” diye düşünmediniz mi? Eğer düşündüyseniz bu yazımız belki ilginizi çekmeye yardımcı olabilir.

Dünya üzerinde şimdiye kadar ölçülen ve hissedilen en düşük sıcaklık güney kutbunun Antarktika Vostok istasyonunda ölçümlenmiştir. Tabii, muhtemelen buna şaşırmamış olacaksınızdır fakat sakın sürekli olarak kar yağdığını düşündüğünüz için bunu normal kabul etmeyin. Nitekim aslında Antarktika dünyamızın en az yağış alan çöllerinden bile daha kurak bir havya sahiptir. Yani, kısacası Antarktika neredeyse hiç denebilecek kadar az kar yağışı alır.

Ancak her yağan kar havanın soğuk olması nedeniyle düştüğü yerde uzun yıllar boyunca korunabilmektedir. Bu nedenle de sürekli karlar ile kaplı olduğunu söyeleyebilmemiz mümkündür. Zaten buradaki iklimde insanların dayanabilmesi ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi pek mümkün değildir. Bu alanların genellikle sadece kıyı kesimlerinde foklar ve penguenler gibi hayvanlar görülür.

İnsanlar için olmazsa olmaz bir öneme sahip olan kara parçası da burada sadece bir buz kütlesinden ibarettir. Bu nedenle hiçbir kara parçası ve taş bulunmaz. Şayet bu alanların birinde de bir taş bulunursa o hiç şüpheye mahal olmaksızın eğer beşeri bir faktör ile oraya gelmediyse gök taşıdır. Dünyamızın en soğuk ölçümü bu şekilde, dünyamızda yaşanabilecek en soğuk sıcaklık ise -273 derecedir, bu sıcaklığın altında moleküller hareket edemez.

Tabii, soğuktan bahsettik üşüdük hadi biraz da sıcağa dönelim. Dünyada bugüne kadar en yüksek sıcaklık ise Libya’nın El-Aziza isimli bölgesinde düşmüştür. Burada 1922 yılında yapılan ölçümde hava sıcaklığı gölgede 58 derece olarak ölçümlenmiştir. Fakat şöyle de önemli bir nokta var ki Libya’da 58 derece gibi büyük ve korkutucu sıcaklık olmasına karşın, İstanbul da daha çok sıcaklık hissetmek mümkündür. Nitekim İstanbul da nem miktarı çok daha fazladır ve aslında havanın olduğu sıcaklıktan çok daha fazla hissedebiliriz.

Hakkında Erdem Meriç

İstanbul Üniversitesi iktisat öğrencisi. Genç girişimci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir