Salı , 7 Şubat 2023

Ergun Babahan Ahmet Hakan polemiği

Ülkemizde sadece siyasiler değil gazetelerdeki köşe yazarları da zaman zaman birbirleriyle polemiğe giriyorlar. Bu polemikler seviyeli olduğu zaman okuması ve izlemesi çok zevkli oluyor. Seviyesiz olduğu zaman da bir o kadar çekilmez oluyor.

Köşe yazarlarındaki son polemik Star gazetesi köşe yazarı Ergun Babahan’la Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan arasında yaşandı.

Polemiği başlatan yazıyı Ergun Babahan yazdı.

Özetle; Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı Gümüşhane’de bir madencilik tesisi açılışı olmuş. Bu açılışı Hürriyet gazetesi manşet yapmış. Ancak manşet fotoğrafında Aydın Doğan ve ortağı Necati Kurmel’in fotoğrafı yokmuş. Bunun üzerine Ergun Babahan google araştırması yapmış ve Aydın Doğan’ın ortağı Necati Kurmel’in çok gizemli bir insan olduğunu, fazla resim çektirmediğini, Bedrettin Dalan’la ve eski kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal’la çeşitli ilişkilerinin olduğunu yazmış.

Ancak yazısının hiçbir yerinde somut bir suçlama yapmamış.

Bunun üzerine de Ahmet Hakan da tam bu noktada Ergun Babahan’ın yazısına sert bir cevap verdi. Yazıda hiçbir somut suçlama olmadığını ve böyle google araştırmalarıyla gazetecilik olmayacağını söyledi.

Seviyeli bir tartışmada Ahmet Hakan’ın bu yazısı üzerine siz olsanız ne yazarsınız? Ben olsam önceki yazdığım yazı hakkında somut bilgiler bulmaya çalışır varsa bulur ve al sana somut belge diye gösterirdim. Eğer elimde belge yoksa da susar bu polemiğin uzamaması için elimden geleni yapardım. Çünkü seviyeli polemik dediğin böyle yapılır. Lakin Ergun Babahan böyle yapmadı. Ne mi yaptı?

Twitter’dan; “Ben Ergenekonun kafasına vurdum ses poposundan çıktı.”diye yazdı. Daha sonra bu twiti twitter’dan silmiş ama gazeteciler.com scrinlemiş.

Seviyenin bozulması twitter’dan başladı.

Ergun Babahan ertesi gün star gazetesindeki köşesinde de Ahmet Hakan’a somut belgeler sunmak yerine Ahmet Hakan’ın patronu olan Aydın Doğan’a çattı. Ahmet Hakan’ı tetikçi ilan etti ve bundan sonra Aydın Doğan’a Aydın diye hitap edeceğini söyledi.

Ne kadar enteresan değil mi? Ergun Babahan hala ilk yazdığı yazısına getiren eleştirilere en ufak bir cevabı yok.

Ergun Babahan’ın twitter’dan yazdığı bu seviyesiz yazıya Ahmet Hakan haklı olarak sinirlendi ve   “- Sen 28 Şubat’ta patron emriyle meslektaşlarını manşetten andıçlamadın mı? “Niye böyle yaptın?” dendiğinde “Ama ben bir emir kuluydum” ya da “Ama çok korkmuştum” falan diyerek durumu geçiştirmeye kalkmadın mı?
– Sen Aydın Doğan’ın kapısına gidip, “Sabah Gazetesi’ni cemaatçiler ele geçirdi, ben artık buralarda duramam, bana iş ver” demedin mi?” diye sordu. Bu yazıyla Ergun Babahan’ın Ahmet Hakan’ı Aydın Doğan’ın tetikçisi ilan ettiği yazısı aynı gün çıktı.

Buraya kadar görüldüğü gibi önce Ergun Babahan bir iddia attı ortaya. Sonra Ahmet Hakan bu iddiasının somut delillere dayanmadığını söyledi. Bunun üzerine Ergun Babahan Ahmet Hakan’a “popo” dedi ve Aydın Doğan’ın tetikçisi olmakla suçladı. Aynı zamanda Ahmet Hakan Ergun Babahan’a 28 şubat dönemiyle ilgili sorular sordu.

Buraya kadar yazılandan sonra Ergun Babahan’ın en azından Ahmet Hakan’ın sorduğu sorularla ilgili iki kelime bir şeyler yazmasını beklerdik. Bekledik de zaten ama ne yazık ki cevap sırası kendisine geldiği gün bu polemikle ilgili hiçbir şey yazmadı köşesinden.

Ahmet Hakan ise Ergun Babahan’ın Aydın Doğan’a Aydın diye hitap etmesine köşesinden cevabı verdi. İşin içine patronu karıştırma biraz delikanlı ol dedi. Buna cevap olarak Ergun Babahan’ın yazdığı ise twitter’dan Aydın delikanlıysa ben değilim diye cevap yazdı. Köşesinde de Ahmet Hakan’dan ziyade Aydın Doğan’a Aydın diye hitap ederecek polemiği sürdürdü. Ne hazindir ki hala ilk yazısına getirilen eleştirilere cevap yok.

Ahmet Hakan’ı ve Aydın Doğan’ı sevmeyebilirsiniz ama olay kabak gibi ortada olduğu üzere bu tartışmada Ahmet Hakan haklıdır. Eğer bir tartışma adabı varsa bu tartışma adabına Ergun Babahan riayet etmemiştir. Kendisine sorulan sorulara cevap vermek yerine kendisine soru soran kişilerle uğraşmıştır.

Bir polemikte bu olmaz. Bu olursa o polemik polemikten ziyade sidik yarışı halini alır. Medeni insanlar ise tartışırken kişileri değil fikirleri tartışırlar. Kişileri de tartışacaklarsa bunu somut delilerle yapmak durumundadırlar. Yapamazlarsa en azından susmalıdırlar.

Gelelim Ergun Babahan bu polemikte özellikle kendisiyle ilgili 28 şubat ve sabah gazetesi ile igili sorduğu sorulara muhakkak cevap vermelidir.

Zira Ahmet Hakan 28 şubat’ta Ergun Babahan’ın andıçlamalar yaptığın ve sorulduğunda da emir kuluydum dediğini yazdı. Bugün Ak parti’ye yakın politikaları destekleyen Ergun Babahan’ın yarın CHP iktidar olursa ergenekonla igili yazdığı yazılara da;  emir kuluydum o yüzden AKP’yi destekledim ergenekonu o yüzden yazdım demeyeceğine nasıl emin olacağız?

Not: Ne Ahmet Hakan’a, ne Aydın Doğan’a, ne de ismini ilk defa bu polemikte duyduğum Necati Kurmel’i savunma derdindeyi. Sadece köşe yazarlarının birbirleriyle girdiği polemiklerdeki seviyeye dikkat çekmek istiyorum. Bu seviyeyi kim bozarsa o haksızdır. Kim ki seviyesini korursa o da haklıdır bana göre.

Ergun Babahan’ın yazdığı her şey sonuna kadar doğru bile olsa bu polemikte seviyeden kaybetmiştir. Üstelik kendisine sorulan sorulara cevap verememesi de çabası. Üstelik Ahmet Hakan’la girdiği tartışmayı Ahmet Hakan’ın patronu boyutuna getirmek de en hafifinden ayıptır.

Hakkında admin

One comment

  1. Never would have thunk I would find this so indipsesanlbe.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir