https://juragankomik.com
Pazartesi , 22 Temmuz 2024

Tag Archives: biz stone

Facebook Türk Yazılımcıya Neden 15 Milyon $ Ödedi?

Türk genci Cemre Güngör, iki yıl önce ABD’li iki arkadaşı ile birlikte kurduğu sosyal medya sitesi ‘Branch’i Facebook’a 15 milyon dolara sattı. Branch’in programını geliştiren 27 yaşındaki Cemre Güngör’ün  New York’ta iki Amerikalı arkadaşı ile birlikte kurduğu sosyal medya sitesine önce Twitter’ın ilk kurucuları  Evan Williams ve Biz Stone melek yatırımcı olarak ortak oldu,  dün ise Facebook satın aldı. Branch’in CEO’su Josh Miller, Facebook üzerinden yayımladığı bildiride dokuz kişilik ekiplerinin bundan böyle Facebook’ta çalışacaklarını ve Facebook üzerinde ‘sohbetler’ (Conversations)  başlıklı Branch benzeri özel sohbet ve tartışma platformları geliştireceklerini açıkladı. ABD basınında da yankı uyandıran haberde satış fiyatı olarak 15 milyon dolar geçerken, Facebook üzerinde geliştirilecek olan yeni projelerdeki ortaklığın detayları üzerinde henüz daha fazla bilgi yok. Branch’in en önemli mimarı ve yazılımını hazırlayan Cemre Güngör tüm  anlaşma şartlarının ileri bir tarihte Facebook tarafından duyurulacağını söyledi. Türkçe de ‘dal’ anlamına gelen Branch, Twitter’ın aksine kullanıcıların açtıkları tartışma konularını adeta ismi gibi …

Devamı »

Twitter’ın meşhur kuşunun ismi ne?

Şirketin çalışanlarından Ryan Server en meşhur kuşun adını açıkladı. Hiç şüphe yok ki dünyanın en meşhur kuşu Twitter. Onun ’cıvıldamaları’ hergün milyarlarca kez dünyayı dolaşıyor. Peki bu kuşun aslında bir ismi olduğunu biliyor muydunuz? “LARRY BIRD” Şirketin çalışanlarından Ryan Server’ın 27 Şubat’ta attığı bir twite kadar dünyadaki pek çok kişi bilmiyordu.Ryan Server Twitter kuşunun adının Larry olduğunu ve nedenini açıkladı.   Buna göre kuşun isim babası, Twitter’ın kurucularından Biz Stone. Sıkı bir Boston Celtics taraftarı olan Stone, yarattıkları kuşa da en sevdiği oyuncu olan Larry Bird’ün adını vermiş.

Devamı »

Twitter’ın Kurucusu Uyardı: Twitter’ı Ölçülü Kullanın!

Kanada’nın Montreal kentinde katıldığı bir konferansta konuşan Twitter’ın kurucularından Biz Stone, Twitter’da çok vakit geçirmenin, “sağlık açısında zararlı olduğunu” belirtti ve tweet atıp okumak yerine başka şeylerle uğraşmalarını tavsiye etti. Yapılan araştırmalar, bazı kullanıcıların günde 12 saatlerini Twitter’da harcayabildiklerini göstermişti. 37 yaşındaki Stone, Twitter’ı bağımlılık haline getirmenin, siteyi kurma amaçları arasında bulunmadığını ifade ederek, “Bu bana sağlığa çok zararlı bir şey gibi görünüyor… Bir siteye girer ve orada ihtiyacınız olan şeyi bulduğunuz veya bir şeyler öğrendiğiniz zaman çıkarsanız. Ben bu tür kullanımdan hoşlanıyorum” dedi. Twitter’in ilk hayata geçtiği dönemde birçok kişi tarafından başarısız bir girişim olarak görüldüğünü söyleyen Stone, “Tabi ki Twitter’a sıkça girmenizi istiyorum ama bunu sağlıklı bir şekilde yapın” dedi. Stone, 140 karakterli twitlerin karakter sayısını artırmak gibi bir planları olmadığını da sözlerine ekledi.

Devamı »