https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

Tag Archives: kişisel bilgiler

Devlete Rağmen En Güvenilir Sosyal Ağ Twitter

İnternet kullanıcı hakları ve gizliliği ihlallerine korumak için kurulan  Electronic Frontier Foundation (Elektronik Sınırlar Vakfı)  sosyal ağlarla ilgili bir rapor yayınladı. Apple Facebook, Dropbox, Google gibi önemli şirketlerin yer aldığı raporun 1. ismi  Twitter oldu. Değerlendirme kriterlerinde şunlar yer aldı Arama için haklı nedenler gösterilmeli, Kullanıcılar bilgilendirilmeli, Şeffaflık raporları yayınlanmalı, Devleti bilgilendirecek rehberler hazırlamak, Kullanıcıları mahkemede savunmak, Kullanıcılarını millet meclislerinde savunmak.

Devamı »

iPad’iniz Sizin İçin Ne Diyor?

ABD’ye oranla daha fazla ücretlere sahip olduğumuz iPad‘iniz kişilliğiniz hakkında bilgiler sağlamaktadır. iPad’inizi taşıyış ve kullanış şekliniz bile buna dahildir. Mesela iPad’inizi yeni doğmuş bir bebek gibi her şeyden sakınıyor musunuz yoksa bütün risklere karşı bir “e-reader havuzunu”‘nun içine gözünüzü kırpmadan atıyor musunuz? Geçtiğimiz yılbaşı tatilinin endüstri analistleri ve Apple yöneticileri bir “iPad Noel”‘i olacağını umut ettiler. Eğer ki onların istediği yönde, iPad kullanıcı sayısı arttıysa bu iyi haber. Çünkü bu analiz edilebilecek daha fazla veri anlamına gelecektir. Ancak şunu da belirtmeliyim ki tablet sektöründeki veri analizleri konusunda biraz geç kalındı. Bunların yanında iPad’inizde var olan uygulama ve taşıma biçiminiz daha öncede belirttiğim gibi sizin kişiliğiniz hakkında sizin bile belki farkında olmayacağınız veriler sağlamaktadır. Mashable’ın hazırladığı eğlenceli infografiğe bir göz atın ve kişiliğinizi tanımlayın. :)

Devamı »

Alman Tüketici Bakanı, Facebook’a Sert Çıktı

Almanya’da Federal Tüketici Bakanı Ilse Aigner, facebook’u kişisel bilgileri yeterli derecede korumadığı gerekçesiyle sert şekilde eleştirdi.  Almanya’da Federal Tüketici Bakanı Ilse Aigner, facebook’u kişisel bilgileri yeterli derecede korumadığı gerekçesiyle sert şekilde eleştirdi. Handelsblatt adlı ekonomi gazetesine konuşan Hırisiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Bakan Aigner, Amerikalı internet şirketinin kullanıcılarının bütün hayat hikayelerini kayıt altına alma isteğini ise ”saçma” olarak değerlendirdi. Facebook’un söz konusu ”Timeline” adlı özelliği kullanıcıların bütün hayatlarını zaman şeridi şeklinde kayıt altına almalarına imkan sağlıyor. Ancak bu özellik bir kişinin bütün özel hayatını deşifre ettiği için yoğun şekilde eleştiriliyor. ”Son olarak onlardan fotoğraf etiketleme konusunda kişisel bilgilerin korunması konusundaki bazı güvenlik boşluklarını kapatmalarını istedik. Fakat onlar beklenenin tam tersini yaptı.” diyen Bakan, Avrupa Birliği düzeyinde de bu konuda girişimde bulunacaklarını belirtti. Alman Bakan, AB Komisyonu gündemine Ocak sonunda getirmeyi planladıkları ”kişisel bilgilerin güvenliğine” ilişkin yeni yasa tasarısının Amerikalı internet şirketini de bağlayıcı olacağını kaydetti. Öte yandan Hannover polisi de …

Devamı »