https://juragankomik.com
Perşembe , 30 Mayıs 2024

Tag Archives: navigasyon

Martı yerli harita ve navigasyon uygulaması çalışmalarına başladı

Elektrikli scooter girişimiyle Türkiye’de taşımaya çevreci alternatif üreten Martı, şimdi de yerli harita ve navigasyon uygulaması ile Google Haritalar, Yandex gibi harita uygulamalarına yerli alternatif oluşturmayı amaçlıyor. Yerli harita ve navigasyon uygulaması için tamamen Türk mühendisler çalışıyor. Martı’dan yapılan açıklamaya göre, sahip olduğu milyonlarca yolculuk verisiyle kendi navigasyon sistemini üretmeye karar veren Martı, şehir içi navigasyonda yerli bir alternatif yaratmayı hedefliyor. Yerli harita için ilk testler TAG uygulaması üzerinden yapılacak ve biriken data ile sistem giderek iyileştirilecek. İstanbul gibi büyük şehirlerde insanların yolculuklarını planlarken, en az trafikli ve maksimum tasarrufu sağlayacak rotalardan gitmelerini sağlayacak. Martı, bu proje için tüm hızıyla çalışmalara devam edildiğini açıkladı.

Devamı »

Mitsubishi Electric, Sürücüsüz Araçlar İçin Harita Üretecek

Mitsubishi Electric, arazi ve altyapı incelemelerinde kullanılmak üzere hafif ve montajı kolay yeni mobil haritalama sistemini satışa sunuyor. Otonom sistemlerin yaygınlaşmasıyla yüksek hassasiyetli arazi ve altyapı incelemelerine yönelik talep artıyor. Bu alanda çözümler geliştiren Mitsubishi Electric, yeni mobil haritalama sistemi MMS-G’nin kompakt sürümünü 25 Aralık’ta piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sürücüsüz araç haritaları için arazi incelemelerine ve yüksek doğrulukta veri toplama çalışmalarına imkan tanıyan yeni MMS-G; demiryollarını, rıhtımları ve ulaşılması zor alanları incelemek için kolaylıkla kullanılabiliyor. Otomobillere, vagonlara ve gemilere monte edilmek için özel olarak tasarlanan kompakt, hafif ve taşınabilir yeni MMS-G’nin Mitsubishi Electric’in bu alandaki küresel iş hacmini arttırması bekleniyor. MMS-G’nin üç farklı “Global Navigasyon Uydu Sistemi” antenini tek bir antende birleştiren tasarımı, ağırlığın mevcut MMS-G220Z modeline kıyasla yaklaşık yüzde 50 azalmasını sağlıyor. Konum, sürat, durum ve istikamet tespiti sağlayan ölçüm ünitesi ve hız sensörü, tüneller gibi uydu sinyallerinin alınamadığı yerlerde kullanılabiliyor. Yüksek hassasiyetli kamera sayesinde gece koşullarında da veri toplanabiliyor.

Devamı »

Arama Motorlarına Yeni Soluk: Navigasyon Siteleri

Çoğumuz internette arama yaparken genellikle Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarına başvururuz. Herkesin ihtiyacına cevap verecek bir ürün ya da teknoloji henüz olmasa da arama motorları ihtiyacımız olan bilgiye online ulaşmamızda hayati öneme sahiptir. Arama motorlarının yanında “Navigasyon Sitesi” olarak adlandırılan oldukça kullanışlı bir web sitesi çeşidi de son zamanlarda öne çıkmaktadır. Olmazsa olmaz arama motorlarının hepsini bir arada bulunduran, faydalı ve en popüler web sitelerini içerisinde barındıran bu navigasyon siteleri oldukça pratik bir kullanım hizmeti sunuyor. Navigasyon sitelerini tarayıcılarında ana sayfa olarak kullanan ziyaretçiler internet gezintilerine bu siteler ile başlamakta ve diledikleri web sitesine kolayca ulaşabilirken aynı zamanda arama motorunun tüm özelliklerinden de yararlanabilmektedirler. Aslında navigasyon siteleri web dizinlerinin bir yan ürünüdür. Yahoo! Directory (Yahoo! Dizin) ve The Open Directory Project (Açık Dizin Projesi) gibi bazı ünlü web dizinleri arama motorlarının dışında da internet kullanımında faydalanabileceğimiz ürünlerdir. Günümüzde Tamindir, 22find ve V9 gibi bir çok navigasyon sitesi temel internet …

Devamı »