Perşembe , 11 Ağustos 2022

Tag Archives: trt

Leyla ile Mecnun Geri mi Dönüyor?

Türk televizyon tarihinin en çok ses getiren ve gençler arasında, özellikle sosyal medya’da konuşulması ile meşhur olan ve her bölümü legal, illegal yöntemlerle milyonlarca kez izlenen Leyla ile Mecnun dizisi, geçtiğimiz sene büyük bir tartışma yaratarak TRT’den kaldırılmıştı. Gündemi uzun süre meşgul eden bu ayrılık sosyal medyada günlerce konuşulmuştu. 103. bölümde yayından kaldırılan ve finali bir başka kanalda başka bir dizi içerisinde yayınlanan dizi ile ilgili, TRT’nin resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile, “Leyla ile Mecnun geri mi dönüyor?” heyecanı yaşanmaya başladı. Yüz mü Dört şeklinde yapılan paylaşımlar neticesinde dizinin fanları heyecanlanmaya başladı. Tepkilerin ve merakın had safhaya çıkmasına sebep olan tanıtım videosu ise şöyle: Şimdi sosyal medya, 30 Ocak gününü bekliyor. Saat 00:15’te yayınlanacak bu programın Leyla ile Mecnun’un yayınlanmayan 104. bölümü olduğu düşünülüyor. Sizce de “Zamanlaması Manidar” değil mi?

Devamı »

Ekranlardaki Yeni Akım: Hashtag

Televizyon ekranlarında yer alan hashtag’ler, son dönemlerin popüler akımlarından birisi. Diziler ve programlar bir anlamda, izleyicisini edilgenden etken hale getirip, sosyal medyada kendisi hakkında paylaşımlarda bulunmaya ikna ediyor. Belirlediği TV programlarında yayınlanan hashtag’lerin twitter’daki yansımalarını mercek altına alan MTM, bu çalışmasıyla, sosyalleşme devriminin gerisinde kaldığı sanılan televizyonun interaktifliğe doğru değişimini de su yüzüne çıkardı… Fikirlerini belirtme, kendinden söz ettirme, sosyalleşme gibi kavramlar, sosyal medya ile yeniden şekillendi. Bir zamanlar televizyon sadece edilgen şekilde izlenirken, günümüzde TV programları ve yerli diziler, ekranlara yerleştirdikleri hashtag’ler ile izleyicisini aktif kılıyor ve yayına katkısını istiyor. Medya Takip Merkezi (MTM)’nin, 19-25 Mart 2012 tarihleri arasını kapsayan araştırmasına göre, geçtiğimiz hafta hashtagi ile izleyenlerini sosyal medyaya yönlendiren yapımlardan ilki, TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Bir Zamanlar Osmanlı” dizisi oldu. Dizi, kendi adını taşıyan “#birzamanlarosmanlı” hashtag’i sayesinde, yayınlandığı 19 Mart akşamı ve 20 Mart günü, twitter’da toplamda 700’e yakın iletiye konu oldu. Show TV’nin son zamanlardaki popüler dizisi …

Devamı »

Can Bonomo Eurovision’dan çıkarıldı haberinin arkasından master öğrencisi çıktı

Can Bonomo’nun Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çıkarıldığı haberinin arkasındaki ismin bir üniversite öğrencisi olduğu ortaya çıktı. İspanya’da Autonoma Üniversitesi’nde ‘İnteraktif Stratejiler ve Yaratıcılık Bölümü’nde master yapan Gülin Topaç, ödevi için böyle bir haberi yaydığını söyledi. İşte Topaç’ın itirafı: Ödevdeki amaç Twitter’da Trend Topic yaratmaktı. Blogu kurdum, ardından da haberi yazdım. Twitter’da ‘canbonomoyahaksizlik’ diye bir konu başlığı açtım. Sosyal medyanın bu haber karşısında tepkisiz kalmayacağına adım gibi emindim. TRT ise konuya nasılsa açıklık getirir, kimseye zarar vermeden ödevi başarıyla tamamlarım diye düşündüm. Birkaç gazetecinin ve ünlünün açtığım blogu twitter’da paylaşmasıyla olanlar oldu. Amacım ne TRT’yi karalamak ne de Can Bonomo’nun imajını zedelemekti. Eğer birilerini kırdıysam onlara bir özür borcum var demek ki. Olayın hiç kimseye zarar verdiğini düşünmüyorum, hatta yararı bile olmuş olabilir!

Devamı »

Okan Bayülgen’den Reyting Operasyonu Yorumu

Medya dünyası reyting operasyonu ile çalkalanırken en ilginç tepkilerden biri de bu konularda en muhalif isimlerin başında gelen Okan Bayülgen’den geldi.   İŞTE OKAN BAYÜLGEN’İN REYTİNG OPERASYONU YORUMU : -Devletin, Milletin en temel kurumları sorgulandı. Bir ölçüm şirketi sorgulanmadı. Milyarlarca dolarlık bir reklam pastası paylaşılıyordu… -Medya herkesin güvenirliğini konuşuyor, ölçüm şirketini konuşamıyordu.Reklam veren, reklam pazarlayan,reklam alan, dizileri yapan vs. memnun – Kimse düzeni bozmak istemiyor Herkes onun bir parçası! Ne zaman Agb ile ilgili bir şeyler söylesem korkarak reitinglere bakıyorum yıllardır. – Reklam veren büyük şirketlere diyorum ki, kazık yiyorsunuz!Diyor ki bizde reklamı filan veriyor, o diyor ki filana yaptırıyoruz kuyruğuna vs – Nerdeyse 20 yıldır milletin bütün kültürünü, alışkanlıklarını, düşüncelerini, memleketin sosyo kültürel yapısını değiştirdiler. Üçkuruş para – Patronların kazancından sözetmiyorum. Aradakiler, aracılar. İşleri devam etsin diye, işten atılmamak için. “Biz ne yapabiliriz ki?” diye. – Sonra bir kaç çatlak ses! Trt konuşmaya başladı. Agb şirketiyle anlaşma sona ererken …

Devamı »

Akıl Akıldan Üstündür: Yeni Aklı Selim Yayında!

Ekranların sağduyulu ve keyifli sohbet programlarından Aklı Selim, yeniden yayında. Aklı Selim yaz arası vermeden önce, TRT 1’de yaklaşık 40 bölüm olarak yayınlanmış,  her hafta kültür ve bilim dünyamızdan seçkin isimleri ağırlamıştı. Ekranların saygın isimlerinden Ahmet Murat’ın sunduğu AklıSelim’in geçen dönemdeki konukları arasında Mehmet Altan, Etyen Mahcupyan, Dücane Cündioğlu ve Dr Mustafa Merter gibi saygın isimler yer almaktaydı.  Aklı Selim TRT İstanbul televizyonunda hazırlanıyor. Yeni dönemin yapımcı ve genel yönetmeni Binnur Feyizli. 3 Kasım 2011’de tekrar yayına girecek olan Aklı Selim bilinen çizgisine bazı yeniliklerle devam edecek. Program yetkilileri, seyircinin aradığı heyecan vericiliği, şaşırtıcı bilgi ve ilginç görüş açısı farklılıklarıyla elde etmeyi amaçladıklarını belirtiyor.  AklıSelim’in yeni dönemindeki ilk konusu Kurban ve Kurban ibadetinin psikolojisi olacak. Ahmet Murat’ın konukları Prof Dr Recep Yaparel ve Doç Dr Ali Yel.   Yeni AklıSelim’i , yeni yayın döneminin ilk programında 3 Kasım 2011 Perşembe gecesi saat 12’de izleyebilirsiniz. Meraklısına not AklıSelim her perşembe aynı saatte.

Devamı »