https://juragankomik.com
Perşembe , 30 Mayıs 2024

Ezberleri Bozan Yazar, Neval Yercik ile Röportaj #kitap

Sosyal medyada kısa sürede iyi bir çıkış yakalayan ve kendine özgü tarzı ile yazım dünyasına giriş yapan Neval Yercik ile röportaj yaptık. İlk eseri “Ezber Bozan Mutluluklar” ve kendisi hakkında yaptığımız hoş sohbet siz kitap okuyucularının umarım hoşuna gider. İlerleyen satırlarda kitaptan alıntılara ve sözlere rastlayabilirsiniz.

-Bilgelik makamı sizin için ne ifade ediyor? Kendinizden ve bilgelik makamından biraz bahsedebilir misiniz?

Bilgelik, yaşadıkça edinilecek en önemli hikmet. Hayata anlam katacak en önemli tecrübe, yaşama sanatının en doruk noktası diyebilirim. Yaradılışımızla gelen en insancıl değerlerimizi koruyarak, duyarlığımızı yitirmeden, daha iyi bir insanlık, daha iyi bir dünya ve daha iyi bir yaşam için kendimizi bilgeliğe adamak bizi hedefe götürüyor. Kendimizi bilgeliğe adarken keder içinde dipsiz bir kuyuya düşmüş gibi değil, neşe ile aşk ile mutluluk ile bu yola baş koymak gerekir. Şarkı söyler gibi, musiki dinler gibi, hayatın notalarını keşfeder gibi hissetmelisiniz. Bu nedenle bilgeliği bir müzik gibi ruhu rahatlatan, ruhu yükselten, kişiyi ruhsal açıdan tedavi eden, sıcak tabiatlı bir makam gibi gördüm.

-Yazar olmak, yazmak nasıl bir duygu? Yazmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Aşkın tarifini sordunuz bana. Yazmak gerçek anlamda bir aşk. 3 kelime bir cümle ile kilometrelerce uzaktaki iki ruhu buluşturan en anlamlı araçtır yazmak. Her gün bir şeyler yazmadan duramıyorsanız, yazmanın cazibesine kapılmışsınızdır artık. İşte bu duygu hiç bitmesin diyorum. Yazmak için izlediğim özel bir method yok. Okuma sevdalısıyım. Okumadan duramam.

-İlham kaynağınız, bilgelik makamına başlamadan evvelki çıkış noktanız nedir?

Sanırım okuduklarım ve biriktirdiklerim dolup taşma noktasına geldi. O noktada ruh, kağıda kendiliğinden döküyor kendini. Sahip olduklarınız kağıda dökülmek istiyor. Bilgelik Makamı öncesi ve sonrası ilham kaynağım dolup taşan yaşam birikimlerim.

-Sosyal medya hatta özellikle Facebook yazım dilinize, kitabınıza nasıl etki sağladı? Hitap ettiğiniz kitlenin üzerinizde nasıl bir etkisi var?

Sosyal medya, mantıklı ve bilinçli bir biçimde kullanıldığında çok yararlı olabilecek bir platform. Hayatımızın her alanında etkisi güngeçtikçe artıyor. Artık neredeyse geleneksel medyanın önünde yer alıyor. İnsanların sesini duyurması ve birşeylere erişmesi artık çok kolay oldu. Yazı , şiir, şarkı resim ile herkes ilgi alanını bu medya vasıtası ile gösterebilir ve milyonlara ulaşabilir. Benim açımdan da yazılarımın, kitlelere ulaşması açısından çok faydalı oldu.

-Takipçilerinizle paylaştığınız bilgelik makamından sözleri ve fotoğrafları neye göre oluşturuyorsunuz?

Bilgelik makamındaki günlük paylaşımlar tamamıyla o an yazdığım anlık paragraflar.. O an ruhumda duygu olarak ne geziniyorsa o konuyu kaleme alıyorum… Hergün yaşamda karşılaşılabilecek günlük enstantaneleri yakalamaya ve en uygun olabilecek fotoğrafla paylaşmaya çalışıyorum.

-Paylaşımlarınızda ve cümlelerinizde bıraktığınız gizli anlamların felsefi yönü var. Bu yönünüzü bizimle paylaşır mısınız?

Felsefe dünyasını seviyorum. Gelmiş geçmiş tüm filozofların yaşamı beni etkiliyor. Onların yaşamını ve bu dünyayı daha yakından tanımak için felsefi içerikli kitaplar okurum.

-Sosyal medya ve narsizm ikilisi hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Sosyal medya, narsistliğe yatkın olan ruhları çok kolaylıkla gerçek bir narsiste çevirebilir. Herşey beğeni usulune dayanıyor. Beğenmeme butonu yok.

-E-kitap okuyor musunuz? Geleceği ve mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz?
E-kitap işini ben sevemedim. Kitabın ruhunu hissedemiyorum sanırım. Kitaba dokunmak ve sayfaları cevirmek benim için keyifli olan..

-İsmi ile dikkat çeken Ezber Bozan Mutluluklar’ın hikâyesi nedir? Kitabı okuyacaklar için söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yaşadığımız hayatta her an her şey değişebiliyor. Taşlar çok kolay yerinden oynayabiliyor. Başlangıçta keder veren, en keskin değişimlerin bile nekadar doğru ve muazzam bir zamanlamayla geldiğinni zaman içinde idrakine varıyor insan… Aslında tüm değişimler bizim iyiliğimiz için ve olması gerektiği gibi. Her değişimi, kendi iyiliğimizin bir parçası olarak görüp bilgelikle karşılamalıyız.

… ve tabi azmini kutluyorum hayat, çünkü beni hala şaşırtıyorsun.

-Okuyucularınız ile paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz.

Takipçilerimin, yazdıklarıma olan ilgi ve geri dönüşümleri mutluluk kaynağım. Bu sebeple tüm yazdıklarımı varlığını tanımasamda çok yakınımda hissettiğim okuyucularıma adıyorum.

D&R ile sipariş ver

Okuoku ile sipariş ver

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir