Cuma , 27 Mayıs 2022

Facebook’tayım Ve Gerçeğim: Facebook “Onaylı Hesap” Uygulamasını Başlatıyor

Facebook bazı kullanıcılara kendi hesaplarını onaylatma imkanı sunacak. Bu özellik başlangıçta ünlü kişiler için geçerli olacak. Hesap bir kere doğrulandıktan sonra daha kolay bulunacak.

Twitter 2009’da ‘onaylı hesaplar’ özelliğini yürürlüğe geçirmişti. Google+ da kuruluşundan kısa bir zaman sonra böyle bir özelliği başlatmıştı. Ancak bu özelliğin Twitter’daki versiyonunun aksine Facebook, hesaplarda herhangi bir onay rozeti göstermeyecek. Gerçek kişi ile sahte olanı birbirinden ayırt etmek amacıyla geliştirilen bir uygulama için sayfada bir işaretin olmaması biraz garip bir karar gibi duruyor.

Ayrıca onaylı kullanıcılar gerçek isimleri yerine bir takma ad (nickname) kullanma seçeneğine de sahip olacaklar (bilindiği üzere Facebook normalde kullanıcılardan kendi adlarını kullanmasını talep ediyor) veya gerçek isimlerini parantez içinde yazabilecekler.

Hesabı onaylatmak için Facebook’a resmi olarak düzenlenmiş fotoğraflı bir kimliğin görüntüsünü yollamak gerekiyor. Facebook’un onaylama işleminden sonra aldığı verileri sileceğine dair söz vermesine rağmen bu durum ünlü kullanıcıları rahatsız edecek gibi görünüyor.                                    

 Bu Haber Sosyal Medya Haber için  Mashable.com ‘dan çevrilmiştir.

Hakkında İlhan Korkmaz

Araş. Grv. İlhan KORKMAZ, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Sakarya Üniversitesinde Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. 2012 yılının Nisan ayından beri Dumlupınar Üniversitesi İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya devam eden İlhan Korkmaz, temel ilgi alanları olan iktisat sosyolojisi ve iktisadi kalkınmanın yanı sıra sosyal medyanın sosyolojik boyutları üzerine de çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir