Perşembe , 30 Kasım 2023

Facebook, 1.5 Milyon Kullanıcının E-posta Kişi Listesini Sunucularına Aktarmış

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre 1.5 milyon yeni Facebook kullanıcısının e-posta kişilerine ait bilgiler, kullanıcıların izni alınmaksızın Facebook sunucularına aktarılmış.

Facebook’un bazı bilgilerimizi bizim iznimiz olmadan aldığına dair söylentileri mutlaka duymuşsunuzdur. Söylentilerin ardı arkası kesilmese de bu konuda bir kanıt bulunmadığından net bir şekilde ispatlanamıyor. Elbette ki Facebook bu konuda bir itiraf gerçekleştirene kadar…

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, dün gece gerçekleştirdiği açıklama ile kullanıcıların e-posta adreslerine kayıtlı kişilere ait bilgileri izinsiz bir şekilde elde ettiğini itiraf etti. Facebook, e-posta kişilerinin ‘istenmeden’ elde edildiğini belirtirken bu bilgilerin silinmekte olduğunu aktardı.

Yapılan açıklamaya göre Facebook, 2016 yılına kadar platforma yeni kaydolan kişilere arkadaşlarını daha kolay bulabilmeleri için e-posta adresine kayıtlı kişileri Facebook’a aktarma seçeneği sunuyordu. Bu seçenek sayesinde Facebook, yeni kullanıcılarına e-posta adresine kayıtlı arkadaşlarını gösteriyordu.

Facebook, 2016 yılında kayıt sisteminde bir değişikliğe gitti ve yeni kullanıcılara e-posta kişilerini Facebook’a aktararak arkadaşlarını daha kolay bulabileceğini söylemeyi bıraktı. Facebook’un açıklamasına göre şirket, kullanıcılara e-posta kişilerini Facebook’a aktarma seçeneği sunmasa da sistem ‘zaman zaman’ kişileri otomatik olarak aktarıyordu.

Facebook’un açıklamasına göre şu ana kadar 1.5 milyon Facebook kullanıcısının e-posta kişilerine ait bilgiler Facebook sunucularına aktarılmış durumda. Facebook, ‘yanlışlıkla’ sunucularına aktarılan bilgileri herhangi bir üçüncü taraf şirketle paylaşmadığını belirtse de söz konusu bilgiler arkadaş önerileri ve reklam hedeflemede kullanıldı.

Facebook’un açıklamasına göre e-posta kişileri ‘istenmeden’ Facebook sunucularına aktarılan kişilere ait bilgiler şu anda siliniyor. Ayrıca Facebook, söz konusu ‘yanlışlığı’ fark ettikten sonra kullanıcıların e-posta kişilerini Facebook’a aktarmasına izin veren seçeneği deaktif etmiş durumda. Facebook’un kullanıcıların rızası olmadan veri elde ettiği için ceza alıp almayacağı şu an için tam olarak bilinmiyor.

Hakkında Ümit Kapanc

Grafik tasarımcı. Kitap sever. Teknoloji meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir