Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Facebook Buy ve Facebook Credits Başarılı Olur mu ?

Facebook servislerini internetin her köşesine yaymak istiyor. Beğen (like) butonunu uygulamaya girdiğinden beri bunu yapıyorlar.Gruplara yada kişilere özel olarak mesaj atmayı kolaylaştıran Facebook son olarak paylaş(send) butonu facebook’un son girişimiydi.Facebook send butonunu geliştirip yeni butonları sistemine kolayca entegre edebilir ama en çok ilgimi çeken facebook satınal (buy) butonu.


Sonraki Adım Facebook E-Ticaret
Facebook SSL seçeneğini aktifleştirden sonra e-ticaret için daha uygun ve güvenli bir yapıya sahip oldu.Sonraki adım ise facebook’un kendi sanal parası ile kullanıcılarında oyun objeleri satın aldırması.Farmville bunun en güzel örneklerinden biri.
PayPal bu hizmeti kullanıcılarına uzun zamandır sunuyor. Google’da Google Checkout ile bu hizmeti kullanıcılarına sundu.Paypal ülkemiz de yoğun olmasada tercih edilen bir ödeme yöntemi.

Peki neden Facebook Buy butonu başarılı olabilir ?

1- Sanal Para (Facebook Credits)
Facebook kredilerinin 2014 yılında facebook gelirlerinin %40′ı kadar olacağı tahmin edilmektedir.Facebook kendi kullanıcı kitlesini kullanarak facebook kredilerini kullandırırsa online ticarette çok başarılı olacak ve çok iyi bir gelir elde edecektir.Bu alan PayPal ve Google Checkout’un yer almadığı bir oyun alanı olacak.Bu durum facebook kredilerinin neden başarılı olacağının bir belirtisi.

2- Markaların Websitelerini Facebook’a Yönlendirilmesi

http://www.VitaminWater.com ve http://www.PepsiMax.com web sitelerini tıklarsanız eğer bu sitelerin kendi facebook sayfalarına yönlendirilmiş olacağını göreceksiniz.

Birçok küçük işletme domain adresleri dışında facebook sayfalarını da açarak daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyor.Son zamanlar da yapılan facebook kampanyaları ve çekilişler bunun bir göstergesi.Firmalar facebook sayfasını kullanarak kendi websitelerine nazaran daha çok kişiye ulaşabiliyorlar.

Bu firmalar ve markalar için facebook e-ticaret uygun bir çözüm ve gelir noktası olacaktır.

Sizce Facebook Buy (satınal) butonu başarılı olabilir mi ?

Salih Çaktı/Haber5.com

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir