Pazartesi , 27 Haziran 2022

Facebook Gönüllü İhbar Hattı Büyük Bir ihtiyacı Gideriyor

ihbar hattı logosuBugüne kadar, nefret söylemi içeren, cinsel içerik barındıran, halkı kim ve düşmanlığa sevk eden, sahte isimler adına açılan yüzlerce sayfa grup kapattıran ihbar hattı’nın gönüllü çalışanları ile bir röportaj gerçekleştirdik.

İhbar Hattı Neden Kuruldu?

İhbar Hattı bir mecburiyet neticesinde kuruldu. Bu mecburiyeti de şu şekilde açıklamak gerekir aslında. Gün geçtikçe cazibesini artıran sosyal ağlar çeşitli fikir ve görüşe mensup insanlardan oluşuyor. Bu insanlar kendi dünya görüşlerini bu ortamı kullanarak aynı düşüncedeki ya da yakın gördükleri kişilere ulaştırmayı amaçlıyor. Maalesef Facebook’u müspet manada kullanmanın dışında insanları rencide etmek, kişi ve kurumlara hakaret etmek, insanları kamplara ayırmak amacını güderek kullananlarda var. İşte İhbar Hattı kötüye kullanımın önüne geçmek amacıyla kurulmuştur.

İhbar Hattı’nda Kaç Kişi Çalışıyor?

İhbar Hattı’nda her birisi farklı alanlarda uzman sayılabilecek 7 arkadaşımız çalışmaktadır.

İhbar Hattı’nda Yurt Dışı ve Yurt İçi Bağlantıları Var Mı? Varsa Nasıl Oluşturuldu?

İhbar Hattı yurt dışı ve içinden olmak üzere çok sayıda takip edeni mevcut. Aslında yukarda açıklamaya çalıştığımız mecburiyet bizi bir araya getirdi. “Daha Temiz Bir Facebook’ sloganını insanların İhbar Hattı’na gönül bağı kurmasına sebep oldu. Neticede bizim düşündüğümüzü onlarda düşünüyordu ve bunun içinde bir şeyler yapılması gerekiyordu. İşte bu gönül bağı ve birliktelik bu için en önemli bağıdır.

İhbar Hattı Nasıl Bir Yol İzliyor?

İhbar Hattı’nın izlemiş olduğu yol genel manada Facebook’ta mevcut olan yani sistemin biz kullanıcılara sağlamış olduğu şikâyet etme hakkıyla gerçekleşiyor. Tabi bunun içinde şikayete konu olacak olan sayfa, grup ve kişilerin tespiti gerekiyor. Bunu da gerek yönetici arkadaşlarımız gerekse gönüllü dostlarımız yapıyor. Kendilerinin rahatsız olduğu ya da toplumun genelinin rahatsız olacağını düşündüğü mesela kişi ve kurumlara hakaret, milli ve manevi değerlere saldırı, küçük düşürücü şekilde yayın yapan, bölücülük unsurunu taşıyan terör örgüt propagandalarının yapıldı sayfaların tespiti. Ve bu sayfaların incelendikten sonra yine gönüllü arkadaşlarımızın vesilesi ile şikâyet edilmesiyle sonuçlanıyor. Şikâyetten sonra Facebook bu sayfaları incelemeye alıyor ve şikâyete konu olan durum varsa sayfanın kapatılmasını sağlıyor.

İhbar Hattinin Toplumsal Bağlantıları Var Mı? Varsa Kimler?

İhbar Hattı’nın kurumsal manada toplumsal bir bağı yoktur. Ancak daha evvelde bahsettiğimiz gibi gönüllülük esas olduğundan ve toplum genelinde benimsenip sevildiğinden dolayı bu mana da “toplumsal bağı” vardır diyebiliriz.

İhbar Hattı’nın Amacı Nedir?

İhbar Hattı, herkesin kişisel görüş ve düşüncelerine saygılı, kimsenin rencide olmadan rahatça fikrini belirtebileceği ve karşısındakinin de fikrinin belirtmesine olanak sağlayacağı; genelde internet olmak üzere özelde temiz bir Facebook anlayışı amacını gütmektedir.

İhbar Hattı Nasıl Bir Yol İzleyerek Topluma Bilgi Veriyor?

İhbar Hattı, şikayet edilmesi gereken sayfa ve grupları ya da şikayet sonucunda kapanmış sayfa ve grupları http://www.facebook.com/ihbarHatti ve http://www.ihbarhatti.org/ sitelerinden kamuoyunun bilgisine sunmaktadır.

Medyada ihbar hattı sayfasının kapatıldığına dair haberler var. Bu konuda bir açıklama yapar mısınız?

Bu haberler tamamen bir yanlış anlaşılmanın sonucu meydana gelmiştir. Ihbar hattı sitesinin faaliyete geçmesi sayfanın kapandığından dolayı olduğunu düşünmüşler. ve bu konuda bir yanlış haber yayılmış. Biz siteyi sayfaya destek amaçlı ve daha iyi hizmet verebilmek için kurduk. Sayfamız bir çok saldırı alıyor olmasına rağmen şuan için kapanması gibi bir durum söz konusu değildir

İhbar Hattı Nasıl Bir Yol İzleyerek Grupları Kapatıyor?

Yukarda da bahsedildiği gibi İhbar Hattı üyeleri vasıtasıyla sayfa ve grupların şikayet edilerek kapanmasını sağlıyor. İllegal bir yol ya da yöntem kullanılmamaktadır.

İhbar Hattı Ne Zamandan Beri Aktif?

İhbar Hattı yaklaşık 2 yıldır hizmetine devam etmektedir.

İhbar Hattı’na Kimler Destek Veriyor?

İhbar Hattı’na gönüllü üye arkadaşlarımız, yerel ve ulusal basınımız zaman zaman haber yaparak destek vermektedir.

İhbarHattı.Org Yönetimi

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir