Perşembe , 26 Mayıs 2022

Facebook görsel aramayı iOS için bu hafta yayınlayacak

Facebook geçitiğimiz gün oldukça kapsamlı bir grafik arama motorunun facebook’a entegre edileceği ve bunun ilk kullanıcılarından birinin de iPhone ve iPad kullanıcıları olacağını duyurmuştu. Testler hala devam ediyor fakat hızlı çalışan Facebook ekibinin de azimleri sayesinde öyle umuluyor ki bu hafta içerisinde artık iOS cihazlarımızdan grafik araması da gerçekleştirebileceğiz. Eğer özellik yayınlanırsa normalde yalnızca kişiler ve sayfaları aramak için kullandığımız arama çubuğunu artık grafikleri de aramak için kullanabileceğiz. Bu da çok kısa süre içerisinde aradığımız fotoğraflara ulaşmamıza yardımcı olacak.

Normal şartlarda kullanıcıların bazı aradıkları fotoğraflara ulaşması için teker teker albümlere bakması ve özellikle çok daha detaylı hale gelen Facebook sayfası içerisinde kafayı yemesi hiç işten bile değildi. Bu yeni gelecek olan özellik ile birlikte artık yalnızca arama çubuğunu kullanarak dilediğimiz görsellere kolayca ulaşabileceğiz. Şuanda Facebook farklı dillerden dolayı meydana gelen sıkıntıların aşılması işlemi ile uğraşıyor.

Sıkıntıların aşılmasının hemen ardından yani muhtemelen Facebook’un da söylediğine göre içerisinde bulunduğumuz hafta Facebook üzerinden görsel arama sistemi işleve koyulacak. İlk olarak Amerika’da kullanılacak özelliğin çok kısa bir süre sonra tüm kullanıcılar için kullanılması planlanıyor. Şuanda Facebook’un verdiği açıklama metninden yola çıkarsak eğer ilk olarak bu uygulama yalnızca iPhone, iPad gibi iOS işletim sisteminden faydalanan cihazlara ve Desktop yani masaüstü cihazlara sunulacak.

Android kullanıcılarına da muhtemelen bu özellik ilerleyen günlerde hazırlanacak ve yeni bir güncelleme ile birlikte sunulacak. Facebook, bu özelliği ile birlikte artık çok daha kendi içine kapanık bir yapıya doğru gidiyor olsa da aradığımız fotoğraflara bazı spesifik anahtar kelimeler sayesinde Facebook’dan ulaşmak oldukça rahat bir internet deneyimi yaşatacaktır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir