Cuma , 12 Ağustos 2022

Facebook Grup Nedir Nasıl Kullanılır?

Dünyanın lider sosyal ağ sitesi Facebook, topluluk oluşturmak isteyen kullanıcılarına özel bir servise sahip. Facebook hesabı olmayan arkadaşımız yok diyorsak online ekip yönetimi için başvurabileceğimiz en iyi servislerden biri Facebook Grupları oluyor. Facebook Grup Nedir Nasıl Kullanılır?

Dünyanın her bir yanından Facebook’ta hemen hemen herkesin hesabının olduğunu düşünürsek, herkesin en az bir gruba davet edildiğini, katıldığını varsayabiliriz. Peki bu grupları verimli kullanmak için neler yapmalıyız, bu gruplar ne işe yarar diyorsanız doğru yerdesiniz.

Facebook gruplarını her türlü cihazdan kullanabilirsiniz. Facebook farklı platformlarda sunduğu uygulama ve entegre tasarım özellikleri ile hery erden erişilir olmayı sağlar. Böylece altyapı noktasında sorunlar yaşamazsınız. Ekibinizle ister mobil olarak ister tablet üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Facebook Grupları “Kapalı, Açık ve Gizli” olmak üzere 3 farklı şekilde yayın yapabiliyorlar. Açık olan grupları herkes görüp katılabiliyor. Kapalı olanlarda ise katılım isteği alıyorsunuz ve onayınızdan geçiyor. Gizli gruplar ise arama sonuçlarında yer almazlar. Sadece ekibin içindeki kişilerin eklemesi ile grup kendini gösterir.

Klasik olacak belki ama nedir sorusuna cevap vermek her konunun daha iyi anlaşılmasını sağlar. Facebook Grup nedir? sorusuyla başlayalım. Facebook’ta arkadaşlarınızla toplu sohbetler yapabileceğiniz, şirket veya iş arkadaşlarınızla beraber bir grup oluşturabileceğiniz, bu grup özelliğinde paylaşımlar yapabileceğiniz veya toplantılar gerçekleştirebileceğiniz bir sistem oluşturabilirsiniz. Gizlilik ayarları yapıldığı takdirde Facebook grubunuzda yaptığınız paylaşımları grup dışından kimse göremez.

Grup oluştur seçeneğine tıkladıktan sonra Facebook üzerinde isteyen herkes kendi grubunu oluşturabilir. İstediğiniz kişileri kurduğunuz gruba davet edebilirsiniz. Grubu isterseniz herkese açık yaparsınız ki bu herkesin gruba katılabileceği anlamına gelmektedir, isterseniz gizli tutarsınız, bu durumda sadece sizin ve gruptaki kişilerin davet ettiği kişiler grup paylaşımlarını, sohbetlerini görebilir.

Online toplantılar için ideal bir ortamdır veya aile grubu oluşturabilir toplu bir şekilde sohbet edebilirsiniz. Bu gruba özel olarak duvar paylaşımları yapabilirsiniz. Paylaşılan şeyler istenilirse sadece gruba gösterilir veya herkese açık gösterim yapılabilir. En iyi özelliği gizliliktir, bazı şeyleri gizleyebilir, katılımları kapatabilir veya onay sürecine sokabilirsiniz.

Üniversite bölümlerinin sık kullandığı bir servistir. Bölüme yeni başlayanlar için bulunmaz bir bilgi ve paylaşım kaynağı niteliğindedir. Derslerle ilgili dökümanları görebilir, arkadaşlarınızdan sınavlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Özellikle kalabalık bir sınıfsanız herkesle konuşmak yerine bir paylaşımla tüm sınıfa ulaşabilirsiniz.

Gruba katılmak isteyenler onay süreci içerisinde grup yöneticisinin onayı olmadan gruba katılamaz, onay geldikten sonra paylaşımları görebilmektedir. Sizlerde aileniz, arkadaşlarınız veya eşiniz dostunuz için Facebook üzerinden ücretsiz olarak grup oluşturabilirsiniz veya arkadaşlarınızın oluşturduğu bir gruba dahil olabilirsiniz.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir