Perşembe , 7 Temmuz 2022

Facebook hesabıma birisi mi giriyor ?

Facebook’un bir süre önce hayata geçirdiği güvenlik önlemlerinden biri hesap sahiplerinin hesaplarını her koşulda güvenli şekilde kolayca yönetmesine yönelik olan ‘Giriş Bildirimleri’ uygulaması.

Giriş bildirimleri Facebook hesabınıza bir giriş olduğunda e-posta almanızı ayrıca güvenlik bölümüne bu girişin kaydedilmesini sağlıyor. Kullanım genele yayılmasa bile güvenliği önemseyen kitlenin beğenisini kazanan bir sosyal medya fonksiyonu.

Güvenlik açısından her ne kadar önemli bir gelişme olsa da bahsi geçen giriş bildirimleri uygulamasında önemsenmeyen bir ayrıntı kullanıcıların kafasında soru işareti bırakabiliyor.

Eğer Facebook hesabınıza önceden izin vermiş olduğunuz bir uygulama giriş yapar ise bu giriş “Bilinmeyen bir cihaz kullanılarak Şehir ismi, Plaka kodu,  TR ( IP Adresi ) kullanılarak hesabınıza giriş yapıldı.” şeklinde mail adresinize e-posta gönderiyor.

Fakat bunun bir Facebook uygulaması olduğu dolayısı ile şifrenizi göremeyeceği bilgisini detaylı olarak belirtmeyen Facebook, kullanıcılarının ‘ Acaba hacklendim mi ? ‘ sorusunu sormasına sebep oluyor. Bu soru gün geçtikçe yayılıyor ve kullanıcılar haklı olarak olayı hukuki boyuta taşımayı düşünüyor.

Oysaki bir bilgisayar kullanıcısı Facebook’a giriş yaparsa bahsi geçen güvenlik uygulamasından dolayı bir cihaz adı kaydettirmek zorunda. Bu durumda da örneğin ‘Xyz adlı cihazdan hesabınıza giriş yapıldı.’ şeklinde bir uyarı alıyorsunuz.

Bu sebeple ilk durum değil ikinci durum hesabınıza kötü niyetli birilerinin giriş yapabildiğine dair bir durum.

Çevrenizde bu konuda endişeleri olan kişiler varsa bu yazıyı veya yazıda geçen bilgileri ulaştırabilirsiniz.

 

Buğra AYAN

twitter.com/bugraayan

fb.com/bugraayan

 

Hakkında Buğra AYAN

Elektronik Haberleşme Mühendisi - Bilişim Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir