Pazartesi , 27 Haziran 2022

Facebook Premium reklamları nasıl olacak? İşte 5 yeni ürün

Yeni dönemde Facebook Premium reklamları nasıl olacak? İşte 5 yeni ürün…

1 Yeni dönemde Facebook Premium reklamları nasıl olacak? İşte 5 yeni ürün...

Facebook’un Pazarlama Konferansı’nda açıkladığı yeni ürünler; markalar, reklamverenler ve sektör uzmanları için hayati önem taşıyan değişimleri beraberinde getiriyor. Bu ürünleri soru-cevap ile tanıyalım…

teknogaste.com

Sosyal paylaşım devi dün gece New York’ta tarihteki ilk Facebook Pazarlama Konferansı için yüzlerce insanı biraraya topladı ve yeni ürünlerini tanıttı.    

Tanıtılan ürünlerin sonucu olarak kullanıcılar sitede çok büyük bir fark hissetmeyecek. Tabi ki Zaman Tüneli’ne geçen marka sayfalarını saymaz isek.

Premium adı verilen değişiklikler ise pazarlama ve reklam uzmanlarının müşterilerle olan iletişimini yeniden şekillendirecek kadar hayati. Facebook’un duyurduğu tüm bu değişiklikleri gelin soru-cevap formatında anlamaya çalışalım.

Facebook hangi yeni ürünleri tanıttı?

Resmi olarak 5 yeni ürün var.

1. Haber kaynağında yer alan reklamlar.
2. Anasayfanın sağ tarafında görülen reklamlar.
3. Mobil cihazınızın Haber Kaynağı sayfasındaki reklamlar.
4. Siteden çıkış yaptığınızda gözüken reklamlar.
5. Teklifler.

Ancak gayri resmi olarak bakarsak, sadece “siteden çıkış reklamları” ve “Teklifler” gerçekten yeni olarak adlandırılabilir. 1’inci maddede yer alan reklamlar 2012 yılının başından bu yana yayında, madde 2 geçtiğimiz yıldan beri mevcut. Mobil reklamların geleceğinin haberleri ise daha önceden yayınlanmıştı. Reklamveren için ücretsiz olan “Teklifler” (Offers) ise markaların indirim ve promosyonlarını Facebook aracılığı ile paylaşmasına imkan tanıyor.

Bir dakika. Sağ taraftaki reklamlar zaten vardı. Bunun neresi yeni?

Bugüne kadar sağ tarafta gördüğünüz reklamların çoğunluğu, Facebook’un tabiriyle “Marketplace” (Pazar yeri) reklamlarıydı. Pazar yeri direk sonuç alınan bir reklam türü olarak biliniyordu. Premium reklamlar ise bir marka sayfasından türetilecek ve alıştığımız Facebook reklamlarından farklı olacak. Bu alanda standart bir banner yerine genellikle durum güncellemesi veya yüklenen bir video gibi içerikler yer alacak. 

Yani ben ya da bir arkadaşım markayı ‘Beğen’mezsek reklamı görmeyecek miyim?

Siz ya da arkadaşınız o markanın hayranı olmasanız da reklamını görebilirsiniz.

Bu durum Haber Kaynağı sayfası’ndaki reklam için de geçerli mi?

Hayır, burada yalnızca siz veya bir arkadaşınızın hayranı olduğu bir markanın reklamları bulunacak.

Reklamcılar Haber Kaynağı sayfasındaki reklamlar için ödeme yapıyor mu?

Her zaman değil. Bazen reklamlar Haber Kaynağı’nda organik olarak gözükecekler, bazen ise onlar için ücret ödenmiş olacak. Tekrar edelim. Reklamlar sadece siz veya arkadaşlarınızın marka ile etkileşime geçmesi halinde sayfada çıkacak.

Pazar Yeri reklamlarını görmeye devam edecek miyiz?

Evet.

Reklamverenler Premium reklamlar için nasıl ödeme yapıyor?

Klik başına değil. Bu Pazar Yeri reklamları için geçerli model olsa da, Premuim reklamlar için gösterim sayısı esas olacak.

Neden peki?

Facebook reklamlarının kliklenme oranı (CTR) oldukça düşük. Facebook ayrıca CTR’ın bir reklamın performansını ölçmek için zayıf bir yöntem olduğunu öne sürüyor.

Reach Generator nedir?

Reach Generator, markaların tüm hayranlarına ulaşmasını sağlamak için geliştirilen yeni bir araç. Bir marka tarafından paylaşılan ortalama bir içerik, hayran kitlesinin yüzde 16’sına ulaşıyor. Reach Generator reklamverenlerin diğer yüzde 84’e ulaşabilmesini sağlıyor. Bunu da bu hayranlara paylaşımları premuim reklam olarak göstererek yapıyor.

Facebook marka sayfalarına neden bu kadar önem veriyor?

Sosyal ağ, sitedeki şirketlerin Facebook arkadaşlarınızdan ayırt edilmemesini istiyor. Eğer ilginç bir içerik paylaşırlarsa senin sayfanda yer alacaklar, sıkıcıysa olmayacaklar.

Facebook’un yeni yaklaşımı risk içeriyor mu?

Tabi ki. Kullanıcılar markalardan gelen içeriklerden sıkılıp, ‘Beğen’ilerini geri çekebilir. Google+ veya Twitter markalar için daha uygun mecra olduklarını kanıtlayabilir. Durum güncellemeli reklamlar uzun vadede etkin olmayabilir. Reklamcılar CTR’nin reklam performansı için doğru ölçüm yöntemi olduğuna karar verebilir.

Ancak tüm bunların kararını günün sonunda tabi ki kullanıcılar verecek.(teknogaste)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir