Perşembe , 8 Aralık 2022

Facebook Sayfalarında Erişim Oranları Değişti

Bildiğiniz gibi Facebook üzerinde binlerce, hatta yüzbinlerce sayfa bulunmakta, bu konuda inkar edilemez bir gerçek ise gerçekten saçma sayfaların karşımıza çıktığı gerçeği diyebiliriz. Bu konuda Facebook yönetimi bir karara vararak sayfalar hakkında yeni algoritması ile kullanıcıların sıkıcı sayfalardan kurtulması gibi bir proje başlattı.Facebook’ta sevilmeyen sayfalar bulunduğu gerçeğini anlayan yönetim, bu sayfalar için gerekli ceza uygulamasını yürürlüğe koyacak, bu tür sayfaları bulmak için hazırlanan yeni algoritma oldukça geniş ve kapsamlı gözüküyor.

Örneğin bir sayfanın paylaştığı içerik resminde (like) gibi bir yazı bulunuyorsa sayfa karantinaya alınıp incelenecek, eğer kullanıcıya beğen veya beğenme gibi şart koşuluyorsa yeni ceza kanunu kapsamında sayfa kapatılacak veya bir süre için kullanıma engellenecek. Diğer bir örnek ise “Türkiye’den ele alalım” bir taraftar resminde 3 tane takım resmini birleştirip Örn:”Galatasaray (beğen, Fenerbahçe (Paylaş), Beşiktaş (Yorum at) ” şeklinde bir içerik görüldüğünde sayfa cezaya tabii tutulacak.

Tabi ki Facebook bu tür resimler için bir tarama yazılımı geliştirmedi ki bu oldukça zor diyebiliriz. Facebook bu tür sayfaları belirlemek için report, yani kullanıcıların şikayetleri üzerine harekete geçecek. Facebook’un dünya üzerinde hemen hemen her ülkeden temsilcisi bulunmakta, yani ülkemizde de bu yöntem işlevini görecek. Facebook’un hedeflediği şey ise spam sayfaları, gereksiz veya şikayet edilen, kullanıcıların hoşuna gitmeyen sayfaları veri tabanından tamamen kaldırmak. Önümüzdeki günlerde sayfa yöneticilerinin daha dikkatli davranması gerekiyor.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir