Cumartesi , 3 Aralık 2022

Facebook Sayfanıza Kullanıcı Kazandırmanın 7 Altın Kuralı

Eğer yüksek hedefleri olan bir markanız varsa veya marka olma yolundaysanız sosyal medyada olma veya olmama kararı verme lüksünüz maalesef yok. Yalnızca sosyal medyada nasıl yer alacağınıza, ne yapacağınıza karar verme hakkınız var. Her işin başı strateji olduğu gibi, sosyal medyada da stratejinizi belirlemeniz, içerik stratejinizi ve hangi sosyal ağlarda aktif olacağınıza karar vermelisiniz.

Hiç şüphesiz dünyada ve ülkemizde açık ara lider olan Facebook’ta yer almak kaçınılmaz bir durum halini aldı. Bu nedenle Facebook sayfanızı oluşturdunuz, içeriğiniz hazır, peki bu içeriği kime ulaştıracaksınız? İçeriğiniz, kampanyalarınız ne kadar mükemmel olursa olsun, ulaşmak istediğiniz hedef, ulaştırabildiğiniz kitle ile sınırlıdır. Elbette bu kitle ne kadar büyük olursa mesajınızı, içeriğinizi o kadar fazla kişiye ulaştıracaksınız demektir.

Facebook sayfanıza kullanıcı (beğenen kitle) kazanırken bu kitlenin hedef kitleniz olduğuna özen gösterin. Sadece kuru kalabalık toplamak için çalışma yapmak çoğu zaman başarısız sonuçlara neden olmaktadır. Kazandığınız kullanıcılar ileride mesajları ile uğraşmanız gereken ancak size fayda sağlamayan kişiler olmamalı. Peki hedef kitlenizi Facebook sayfanızda nasıl kazanacaksınız?

1- Web sitenize ve bloğunuza Facebook beğen butonu ekleyin

Basit gibi görünse de oldukça önemli bir adım olacaktır. Web sitenizi veya bloğunuzu ziyaret eden, alışveriş yapan, istediği bilgiyi alan kullanıcının sizi takip etmesine izin verin. Facebook pluginleri arasında olan “beğen butonu” nu web sitenize eklemek için tıklayın.

2- Müşteri listenize e-mail gönderin

Bu çalışmadan alacağınız verim, müşteri listenizin kalitesi ile doğru orantılıdır. Eğer elinizdeki veri gerçekten sizden alışveriş yapan bir kitleden oluşuyorsa bu kişilerin sizin sürekli takipçiniz olmak istemeleri kuvvetle muhtemeldir. Sizinle daha önce hiçbir temasta bulunmamış bir veri ile bu işlemi yaparsanız spam olarak e-mail sunucularında mimlenme ihtimaliniz yüksektir. Göndereceğiniz e-mailde kullanıcıların neler kazanacağını açıkça belirtmeniz gerekir. Yeni haberlerden, özel fırsatlardan haberdar olacaklarını açıkça yazın. Bunun dışında kendilerine sağlayacağınız faydaları da mutlaka belirtin. Örneğin kısa bir süre için Facebook kullanıcılarına özel bir indirim kampanyası,  Facebook sayfanıza kullanıcı kazandırırken indirim çekini kullanmaya gönüllü, sitenizden alışveriş yapan bir kitle de kazanmış olursunuz.

3. Hoş geldiniz sayfası oluşturun

Sayfanızın ne ile ilgili olduğunu ve kullanıcılarınıza neler sunduğunuzu hoş geldiniz sayfasında açıkça belirtin. Kullanıcı adaylarınızın sayfanızı beğenmesini sağlamak için bu syafanın ilk açılışta buğulu olması da sık kullanılan bir teknik. Wildfire iFrame ve Involver Static HTML uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

4. Paylaşılabilir olun

Sayfanıza takipçi kazanmanın önemli bir yolu da içeriğinizin paylaşılmasıdır. Paylaşılan içeriğin kaynağı beğenilir, bu noktada özgün ve faydalı içerik büyük önem taşımaktadır. Takipçilerinizin merak ettikleri soruları bulun ve onlara cevap niteliği taşıyan içerikler girin. Takipçilerinizin ilgilendikleri konuları tespit etmek için “Goole Doubleclick AdPlanner” , merak ettikleri soruları öğrenmek için “Google Adwrods Keyword Tool” ve “Worldtracker Keywor Tool” kullanın. Unutmayın, hedef kitlenizi desteklemek, ihtiyaçlarını karşılamak ve faydalı içerik sunmak önemlidir. İçeriğinizi formatına göre web sitenize, bloğunuza girebileceğiniz gibi, video ve slide olarak da eklemeniz faydalı olabilir. Video izleme oranların her geçen gün yükselmektedir. Web sitenizde ve bloğunuzda mutlaka paylaş butonlarını ekleyin. Sharethis.com ve Addthis.com size bu konuda yardımcı olabilir. Paylaşma modüllerinde bookmark sitelerinin olması SEO’ya olumlu katkı sağlayacaktır.

5. İletişimi kuvvetlendirin, soru sorun

Vermek istediğiniz mesajı direkt yazmaktansa soru sormak çoğu zaman daha etkilidir. İstatistikler, soru sormanın direkt mesaj yazmaktan daha etkili olduğu, interaktiviteyi arttırdığı yönünde bilgiler sunmaktadır.

6. Yarışma düzenleyin

Video yarışmaları, resim yarışmaları günümüzde oldukça popüler.  WildfireWoobox, veya North Social size bu konuda yardımcı olabilir. Ülkemizde yarışma uygulamaları yapan çeşitli firmalar, ajanslar da yer bulunmaktadır. Yarışmalarda oylama şeklini beğenme usulüne göre uyguladığınızda viral yayılma oldukça fazla olacaktır. Bu tip uygulamaların bir avantajı da uygulamayı kabul eden kişilerin bilgilerine erişim imkanının olmasıdır.

7. Facebook reklamlarını kullanın

Bütçenize dayalı olan bu çalışma emin olun, ilgili hedef kitlenizi sayfanıza çekmenizi sağlayacaktır. Facebook reklamları hakkında detaylı bilgi için tıklayın: http://www.facebook.com/advertising/

8. Kullanıcılarınıza beklentilerinden fazlasını verin

İçeriğin öneminden, kullanıcılara fayda sağlayan içeriklerin paylaşıldığından ve beğenildiğinden bahsetmiştik. Onların beklentilerini karşılamakla kalmayıp, fazlasını verin. Sadece Facebook takipçilerine özel kampanyalar yapın, kendilerini şanslı ve özel hissettirin. Eğer firmanızla ilgili en ufak bir memnuniyetsizlik varsa mutlaka en kısa sürede çözün. Olumsuz yorumları silmeyin, sorunu kaynağından çözüm olumuya çevirin.

Hakkında Onur Yılmaz

1982 yılında İstanbul'da doğdu. Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da PCBM (Professional Certificate of Business Administration) eğitimini tamamladı. 2003 yılından bu yana çeşitli internet projelerinde aktif olarak yer aldı. Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya alanındaki çalışmalarına Hürriyet İnternet Grubu’nda devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir