Salı , 6 Aralık 2022

Facebook ve Twitter, anksiyeteye neden oluyor!

 

LONDRA (ANKA) – Teknolojinin hayatı nasıl etkilediği konusunda yapılan araştırmalar olumsuz bir etkiyi daha ortaya çıkardı. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin anksiyeteye neden olduğunu ve kişilerin kendilerini yetersiz hissetmelerine yol açtığını gösterdi.
İngiltere Salford Üniversitesi’nde 298 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri anksiyeteye (kaygı bozukluğu) neden olup kişilerin kendilerini yetersiz hissetmelerine yol açarken, araştırmaya katılanların üçte ikisinin, sosyal paylaşım sitelerinde zaman geçirdikten sonra rahatlama ve uyumakta zorlandıklarını ortaya çıkardı.
The Telegraph gazetesinin yansıttığı araştırmada, katılımcıların yüzde 53’ü, sosyal paylaşım sitelerinin hareketlerini değiştirdiğini söylerken, bu kişilerin yüzde 51’inin ise olumsuz yönde etkilendiği yanıtını verdi.
Katılımcıların yüzde 55’inin de, Facebook ve Twitter hesaplarına girmediklerinde kendilerini “kaygılı ve rahatsız” hissettiklerini ifade ettiği araştırmada, insanların yüzde 60’ından fazlasının mola vermek için elektronik cihazları kapatmaya zorunlu hissettikleri ve günde bir kaç defa da kapattıkları kaydedildi.
Araştırmayı yürüten İngiliz Anksiyete Bozuklukları Derneği’nden Doktor Linda Bilair ise “Bence asıl kilit noktası insanların teknolojinin kontrolünde hareket etmeye başlaması. Erişimi kapatabiliriz ancak bir çoğumuz bunun nasıl yapılacağını unutuyor” dedi. (ANKA)
(AT/HF)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir