Pazartesi , 17 Mayıs 2021

Facebook’a Neler Oluyor?

 

Son zamanlarda Facebook’a sık sık gelen güncellemeler akıllara “Facebook’a Neler Oluyor?” sorusunu getiriyor. Borsada hisselerinin Twitter’la yarışması ve  Facebook hisselerinin düşme korkusu şirketin makyaj ihtiyacını mı gösteriyor, yoksa tüm bu hareketlilik özellikle Amerika’da başlayan hesap dondurma rüzgarını durdurmaya mı yönelik?

Facebook  şüphesiz en çok vakit geçirdiğimiz sosyal mecralardan biri.  Sürekli yapılan yenilikler, zaman tüneli, hashtag, Twitter benzeri bir uygulamayla “Trending” kavramı en son olarak da mobil kullanıcılara hitap edecek “Paper” uygulaması “Facebook popülaritesini korumaya yetecek mi? ”  sorusunu akıllara getiriyor.

Facebook’un kapanması 2020 yılı olarak tahmin ediliyor fakat uzmanların Facebook’a biçtiği ömür 2017 olarak belirtildi. Kullanıcı sayısının belli bir düzeye geldikten sonra düşüşe geçmesi, özellikle genç nüfusun Facebook’u terk etmesine yol açtı. Akrabalar ve ebeveynlerin bulunduğu bir platformda kendini özgür hissetmeyen bu kitlenin anonim kullanıma daha elverişli olan Twitter’ı tercih ettiği gözlemleniyor.

Kullanıcı sayısındaki  düşüş ve diğer platformlarla rekabet Facebook’u harekete geçirdi diyebiliriz.  Trending sekmesi ve Paper uygulaması şimdiden kullanıcıların ilgisini çekmeye yönelik hamleler olarak tanımlanabilir.

Trending sekmesinin tasarımında Twitter’dan esinlendiği biliniyor. Bu uygulamayla birlikte kişilerin network’ünde bulunan popüler haberler, haber akışının da yer aldığı sağ köşede konumlanıyor olacak. Bu uygulama sayesinde Facebook’un istediği verimi alamadığı hashtag kullanımına teşvik sağlanırken, diğer yandan büyük markaların reklam çalışmaları daha da kişiselleştirilecek. Şirketlerin sosyal medya hesapları için ise bu yenilik “daha fazla içerik üretimi” anlamına geliyor. Trending şu an dünyanın birkaç  ülkesinde uygulanıyor fakat ülkemizde başlayacağı tarih henüz belirlenmiş değil.

Paper ise tam olarak mobil kullanıcıları düşünülerek oluşturulmuş bir uygulama. Gazeteden esinlenen Flipboard şeklindeki tasarımı, kişilerin ilgi alanları doğrultusunda geçiş yaparak haberleri kullanışlı arayüzüyle kolayca okumasını sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde IOS kullanıcılarına açılan uygulamanın ise ülkemizdeki yankılarını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Hakkında Begüm Doğan

Sosyal Medya Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir