Çarşamba , 6 Aralık 2023

Facebook kullanıcıları RFID ile gerçek yaşam bağlantısını “beğen” di.

Sosyal medya pazarlama yöntemlerinin her gün yeni bir uygulamayla karşımıza çıkıyor. Bilgi teknolojilerinde kullanılan uygulamalarla Facebook uygulamalarının birleşmesi sonucunda oldukça başarılı pazarlama çalışmaları ortaya çıkmaktadır.

RFID Teknololojisi Nedir ?
RFID, üzerinde mikroişlemci ile donanmış etiket taşıyan bir nesnenin, bu etikette taşıdığı kimlik yapısı ile hareketlerinin izlenebilmesine imkan veren radyo frekansları ile çalışan teknolojidir. RFID kısaltmasının açılımı İngilizce olarak Radio Frequency Identification’dır.
RFID genelde depo, stok, tedarik zinciri takibinde kullanılır, ürün güvenliğinde de kullanılan bu akıllı etiketler banka kartları, KGS, kimlik kartları gibi ürünlerde bu etiket üretim sırasında kartın katmanları arasına yerleştirilir. Etiketler çoğunlukla kullanıldıkları sisteme özgün bilgiler içerir ve sorgulandıklarında bu bilgiyi sorgulayıcıya geri gönderirler. FMCG, tekstil, ambalaj sanayi, perakende ve lojistik sektöründe oldukça yoğun kullanılmaktadır. Bileklik formundaki bileklikler de turizm sektöründe kullanılmaktadır.

Coca-Cola’dan Başarılı Uygulama
Coca-Cola 2010 yazında İsrail’de gençlere yönelik eğlenceler, konserler ve yarışmalar düzenlendiği Coca-Cola Village etkinliğinde dağıtığı RFID bilekliklerle facebook profilini tanımlayan katılımcıların hangi oyunlara katıldığı ve çekilen fotograflarının anında profillerinde görünmesini sağlamıştı. 1500 adet RFID bilekliğin dağıtıldığı kampanyada günlük 652,700 post görüntülenmişti.

Renault’da Uyguladı
Nisan 2011 AutoRAI Amsterdam Otomobil Fuarı’nda benzer bir uygulamayla yer aldı. Fuar ziyaretçilerine RFID kartlar dağıtan Renault araç modellerini inceleyerek beğenen kullanıcıların facebook duvarlarında beğendiği modelin özellikleriyle yayınlanmasını sağladı.

J&B Whiskey Gece Hayatını Sevenlere Bileklik Taktı
J&B facebook’ta kendi fan sayfasının dışında kullanıcının duvarında yer almanın yolunu değerlendiren firmalardan biri oldu. Fransa’da gerçekleştirdiği event ile J&B sosyal medyadaki gücünü arttırdı.

Türkiye’de İlk Uygulayan Koç Oldu
18 Nisan – 15 Mayıs tarihleri arasında yapılan Koç Fest Üniversite Spor Oyunları RFID teknolojisini kullanan ilk organizasyon oldu. Oyunlara katılan öğrenciler Coca-Cola örneğinde olduğu gibi öğrencilerin ne zaman nerede hangi aktiviteyi izlediği ya da hangi etkinliğe katıldığını anında facebook profilinde yayımlayabildi.
Koç Fest’de teknoloji oldukça iyi kullanılarak basketbol potasına smaç basan oyuncuların 180 derece görüntüleri slow motion olarak facebook’ta ve dailymotion üzerinden yayınlandı bu da sosyal medyada viral etki yaratabilecek gerekli malzemeleri de oluşturmuş oldu.

RFID Teknolojisiyle Sosyal Medyayı Neler Bekliyor?
Akıllı kartlar sayesinde şirketleri sosyal medya pazarlamasında değişik projeler ve uygulamalarda amansız bir rekabet bekliyor gibi görünüyor. İnsanlar bir alışveriş merkezine, mağazaya yada restauranta girdiğinde facebook sayfanızda orda olduğu yayınlanabilir hatta bu kartlar sayesinde hangi ürünü aldığı, hangi yemeği yediği anında facebook üzerinden yayınlanabilir. Tabi bunu bir arkadaşının aldığı elbisenin fotografı yayınlandığında beğenen bir sürü arkadaşı da firmaların potalsiyel müşterisi olarak karşımıza çıkacak bugüne kadar online satış konusunda deneyimli olanlar şirketler daha şanslı olacaktır.
İçine RFID etiket yerleştirilmiş telefonların yolda olduğuyla ilgili haberler var bu doğrultuda kart, bileklik vs. taşımadan firmalar bu teknolojinin nimetlerinden yararlanabileceğini öngörebiliyoruz. Müşteri içeriye girdiğinde anında kim olduğu daha önce yaptığı alışveriş bilgileri vs. gibi bilgiler müşteri temsilcisinin ekranına düşebilecek yeni crm uygulamaları facebook üzerinden şekillenecektir.
Bu tarz uygulamaların birçok şirket tarafından kullanılacağına ve sosyal medya pazarlamasında uygulanacağı konusunda hiç kuşkum yok ilerleyen günlerde bunları görebileceğiz ve bekli de bir parçası olacağız.

Hakkında Uğur Ünal

TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümünü bitirdi. Eğitimini Beykent Üniversitesi MBA programında tamamladı. 2001 yılından başlayarak reklam ajanslarında iletişim ve marka müdürlüğü yaptı, bu süreçte ulusal ve uluslararası markalara hizmet verdi. Kurumsal İletişim ve Pazarlama alanında meslek hayatına devam etmektedir.

One comment

  1. That’s relaly shrewd! Good to see the logic set out so well.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir