https://juragankomik.com
Çarşamba , 24 Nisan 2024

Facebook’ta Anket Oluşturma

Facebook’ta Anket Nasıl Yapılır?

Facebook’da geçtiğimiz senelerde kısa süreli de olsa sayfa ve gruplara anket özelliği getirilmişti ancak sonra kaldırıldı. Yine de anket yapabilirsiniz. Artık anket yapmak için Facebook’un canlı yayın özelliğini kullanmak gerekiyor. Yani anketiniz “canlı” olacak.  Facebook canlı anket yapan yarım düzine kadar uygulama kullanıcılar tarafından ön plana çıkmış durumda. Size tavsiye edeceğimiz uygulama ise www.livereactionspoll.com. Bu siteye girip anketi oluşturup sayfanızda paylaştığınızda anket süreci başlamış oluyor.

1-) Anketi kolayca oluşturmanız için PC üzerinde Facebook’un klasik versiyonu webde oturum açın.

2-) www.livereactionspoll.com sitesine girin.

3-) Siteden “Get Access Token” butonuna basarak açılan pencerede “Access Token linkinin” sonunda yer alan alandan yayını yapacağımız sayfamızı seçin.

4-) Sayfayı seçtikten sonra Access Token alanında oluşan linki kopyalayın ve “Submit”e basıp ekranı kapatın.
5-) Kopyaladığınız kodu yine Access Token alanına yapıştırın ve “Get Access Token” butonuna basın. (Açılan yeni pencereyi kapatabilirsiniz)

6-) Şimdi “Get Post ID” butonuna tıklayın ve açılan pencerede hangi sayfada yayın yapacaksanız o sayfayı seçip “ileri”yi tıklayın.

7-) Çıkan mavi ekranda “Go Live” butonuna tıklayın. Yeni açılan pencerede; canlı yayın anketi ile ilgili konuyu/bilgiyi girin. Ve “Embed” / “Sitene Göm” alanını tıklayın.

8-) Oluşan, size verilen ve bağlantıyı kopyalayıp www.livereactionspoll.com internet sitesindeki Post ID alanına yapıştırıp boş bir alana tıklayın.

Boş alana tıkladıktan sonra bir numara alanda beliriyor. Şimdi sitede gerekli anket düzenlemelerini yapabilirsiniz.

9-) Düzenlemeleri bitirdikten sonra sayfanın alt kısmında yer alan “Preview” alanına tıklayıp mavi ekranda “Go Live” butonunu tıklayarak Facebook’ta canlı anketi başlatın.

OBS Studio farkıyla devam edin

10-) OBS Studio programı ile canlı yayın yaparak daha fazla etkileşim almanız mümkün.

OBS Studio programını açtıktan sonra, “Ayarlar -> Yayın” seçeneklerini tıklayarak önceden açmış olduğumuz pencerede yer alan yayın anahtarını yapıştırın.

“Kaynaklar” alanında ise “Ekle -> Browser Source” seçeneklerini tıklayın ve açtığımız “Browser Source” alanında yer alan bağlantı için “livereactionspoll.com” sitesinde en son açılan linki kopyalayıp yapıştırın.

Yayın ekran boyutları, yayın arkaplanı anket seçenekleri gibi ayarların hepsini OBS Studio’dan istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Siteden aktarılan anket seçeneklerini düzenlemek için “Browser Source” alanına sağ tıklayıp “Etkileşim”i tıklayarak bazı düzenlemeler yapmanız mümkün.

Bu adımları bitirdikten sonra yayını başlatalabilirsiniz:

Daha önce açık olan “Get Post ID” penceresinde herhangi bir alana tıkladığınızda yayını çekmeye başlayacaktır. “Canlı Yayına Geç” dedikten sonra anket Facebook sayfanıza aktarılıp başlamış oluyor.

Detaylı İngilizce anlatım: https://livereactionspoll.com/blog/create-live-poll-facebook-page/

Örnek bir anket: https://www.facebook.com/9gag/videos/10155194779491840/

Kerem ABADİ
Google Seo, Whseo, Bhseo, Sosyal Medya 

2 comments

  1. Teşekkürler Kerem Abadi

  2. Sizce akp şanliurfa da yüzde kaç oy alir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir