Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Facebook’ta Profil Budamak

Kullanıcılar son zamanlar da Facebook profillerini tekrar gözden geçiriyor.

Pew Research Center’s Internet Project & American Life’nin yeni çalışmasına gore, mahremiyet ve itibar endişelerinden ötürü bayanlar erkeklerden daha fazla profillerini kısıtlıyor, profillerindeki bazı yorumları ve arkadaşlarını siliyorlar. Araştırmada 18 yaşın üstünde 2227 Amerikalı kullanıcıyla sosyal medya mahremiyeti konusunda bilgi edinmek için görüşüldü.

Bayanların neredeyse %70’i Facebook’ta arkadaş sildiklerini söylerken bu oran erkeklerde %58 de kalmıştır.Araştırmaya katılan Facebook kullanıcılarının %58’i gizlilik ayarlarını kullanarak profillerini sadece arkadaşlarına açarken %20’lik bir grup profillerini herkese açık tutuyor. Kullanıcıların %19’u ise bilgilerini arkadaşlarının arkadaşlarına açarak yarı açık bir profil kullanıyor.

Bu durumun, bir çok genç yetişkinin iş arama sürecinde olduğundan kaynaklandığı düşünülüyor. Günümüzde işletmeler ve firmalar iş başvurusunda bulunanlar hakkında ilk intiba edinmek için her zamankinden daha fazla facebook profillerine bakıyor.

Facebook kullanıcıları ayrıca ne tür bir içeriğin profilleri ile uyumlu göründüğüne de dikkat ediyorlar; kullanıcıların %44’ü profillerindeki yorumları siliyor ve %37’si etiketlendikleri fotoğrafları kaldırıyor. Erkekler profillerinde paylaştıkları şeyleri için bayanlara göre daha çok pişmanlık duyuyorlar.

Araştırmacılar profil budamanın devam edeceğine inanıyorlar. Pew araştırmacıları sosyal medya ile ilgili “kullanıcılar gizlilikle ilgili endişe duymuyorlar” şeklindeki genel yargının aksine, araştırma sonuçlarının, mahremiyetin kullanıcılar için önemli olduğunu gösterdiğini ileri sürüyorlar.

 Bu Haber Sosyal Medya Haber için  Mashable.com ‘dan çevrilmiştir.

Hakkında İlhan Korkmaz

Araş. Grv. İlhan KORKMAZ, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Sakarya Üniversitesinde Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. 2012 yılının Nisan ayından beri Dumlupınar Üniversitesi İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya devam eden İlhan Korkmaz, temel ilgi alanları olan iktisat sosyolojisi ve iktisadi kalkınmanın yanı sıra sosyal medyanın sosyolojik boyutları üzerine de çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir