Cuma , 27 Mayıs 2022

Facebook’ta utanç verici bir çocukluk fotoğrafını yayınlayan amcasını dava etti

Facebook hesabı olan herkesin başına gelmiştir herhalde; kötü çıktığınız bir fotoğrafa arkadaşınız tarafından etiketlendikten sonra dalga geçen yorumlara maruz kalmak. Böyle bir durumda yapacağımız şey genelde fotoğraf üzerindeki etiketi kaldırıp hayatamıza devam etmek olur. Eğer fotoğraf çok utanç verici nitelikteyse ekleyen kişiyi arkadaş listesinden çıkarmak yeterli bir çözüm olacaktır.

Ancak Aaron Olson için geleneksel çözümler yeterli olmamış ki çareyi öz amcasına dava açmakta bulmuş.

Amcası Aaron’ın komik bir küçüklük fotoğrafını Facebook’ta yayınlayıp yeğenine Facebook’a girmemesini tavsiye edince olan oldu ve kızgın yeğen mahkemeye koştu.

Ancak mahkemenin Aaron için yapabileceği bir şey yoktu. Çünkü Facebook üzerinden yayınlanan fotoğraf kişinin güvenliği veya özel hayatını ihlal etmiyorsa ve kişiyi taciz edecek boyutta değilse ABD yasalarına aykırı sayılmıyor.

Uzun lafın kısası, amcanızı, kan kardeşinizi ya da lisede gıcık olduğunuz eski bir arkadaşınızı Facebook üzerinde komik bir fotoğrafınızı yayınladı diye mahkum ettiremiyorsunuz. ABD’de bile. Ayrıca dava açmak birkaç yüz kişinin göreceği bir fotoğrafı, milyonlarca kişinin önüne koymak anlamına geliyor.

Yapabileceğiniz tek şey Facebook arkadaşlarınızı doğru seçmek ve sizin onayınız olmadan etiketleme yapılmamasını sağlayan gizlilik ayarını aktif hale getirmek.
Özgür Özyurt / (teknogaste)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir