Cumartesi , 28 Ocak 2023

Facebook’un Duvarını Boyayarak Dolar Milyoneri Olan Adam

Facebook’un halka arzı başta Mark Zuckerberg olmak üzere çok kişiyi zengin edecek ama David Choe’nun hikayesi hepsinden daha ilginç… Patrick Özdemiroğlu yazdı.

Selamlar. Yine sizlere New Yok’tan bildiriyorum. Bugün konumuz Facebook ve dillere destan halka arzı. Ancak konunun pek işlenmeyen bir noktasına dikkatleri çekmek istiyorum. Bu noktanın adı: David Choe.

Facebook’un ilk binasının duvarlarını para yerine hisse karşılığında boyayan bir graffiti sanatçısı David Choe. Kendisi herhangi bir sanatçının yaptığı en iyi alışverişe imza attı. Niye mi? Choe’nun elindeki hisseler halka arzın ardından 200 milyon dolar edecek. (Gözümüz yok tabi)

Choe ile bitmiyor. Facebook’un halka arzı sayesinde yeni milyonerler, milyarderlerimiz olacak. Bu zenginlerin bazıları ünlü, bazılarını ise yeni yeni tanıyoruz. Mark Zuckerberg’ün New York’lu bir dişçi olan babasının da 2 milyon Facebook hissesi bulunuyor mesela. Kendisi artık (kelimenin tam anlamıyla) kimsenin ağız kokusunu çekmek zorunda değil.

Zuckerberg’ün Harvard’dan oda arkadaşı Dustin Moskovitz’in de 133.8 milyon hissesi bulunuyor. “Bana arkadaşını söyle, sana ne kadar zengin olacağını söyleyeyim” ne kadar doğru bir atasözüymüş meğer.

Facebook’un ilk yıllarında şirketin 250 çalışanına değerli hisse opsiyonları verdiği biliniyor. Hisse sahipleri arasında Zuckerberg’ün ezeli düşmanları Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşler dahi bulunuyor. Mark’ı fikirlerini çalmakla suçlayan ve bu uğurda mahkemelerde yatıp kalkan ikizlerin de şirkette 1.2 milyon hissesi var.

Neyse asıl konumuz olan Choe’ya geri dönelim. Choe 2005 yılında Facebook’un Palo Alto’daki ilk ofisinin duvarlarını boyamak üzere o zamanki Facebook Başkanı (şimdiki playboy) Sean Parker tarafından davet edildi. Parker Choe’ya ödeme için nakit para veya aynı değerdeki hisse senedi arasında seçim yapmasını teklif etti. 

Choe, Facebook fikrini “saçma ve anlamsız” bulmasına rağmen (hayatının en isabetli kararını vererek) hisseleri seçti. Daha önce de belirttik ama tekrar yazmadan duramayacağım. O gün birkaç bin dolar değerindeki hissenin bugünkü karşılığı 200 milyon dolar.

Sanatçı, bu konu hakkında sorulan sorulara ise yanıt vermiyor. 

Zengin işte.

(teknogaste)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. yahu bu haber daha öğlen mashable.com’da çıktı. utanmadan patrick özdemiroğlu yazdı size new york’tan bildiriyorum filan yazmışsınız.bari çeviren filan yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir