Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Faceconomics Nedir ?

Ne derseniz deyin hepimiz Facebook takıntılıyız. Eğer bu yazıyı okuyorsanız %95 ihtimalle bir Facebook hesabınız var. Ve %53 ihtimalle aktif olarak kullandığınız bir hesap, yahutta %34 ihtimalle ara sıra girip kontrol ediyorsunuz. Toplayın 53 ile 34’i, kaç ediyor? % 87 , eğer bu aralıkta değilseniz %13 ihtimal ile bir hesabınız var ancak bir süre kullanıp sıkıldığınız için bir daha hiç bakmadınız. Ama ne yazık ki bu sizin Facebook ile bağınızı koparmıyor. Neden, çünkü hala bu yazıyı okumaya devam ediyorsunuz. Siz okumaya devam edin çünkü devamı daha da ilginç !

Facebook Nüfus İstatistikleri

Sosyal medyayı takip ediyorsanız muhakkak biliyorsunuzdur,Facebook 2011 sonu itibari ile 800 milyon adet kullanıcı sayısına ulaştı. Bu demektir ki; artık dünya üzerinde herkes birbirine 6 değil ama 3.4 kişi ile bağlı. Türkiye’de gene aynı tarih itibari ile 31 milyon adet facebook kullanıcısı mevcut. Nüfusun %45’i online iken bu online nüfusun %88.5’u Facebook kullanıyormuş. Bu da nüfusumuzun Facebook yoğunlaşmasının %40 civarlarında olduğuna işaret ediyor. İllere göre Facebook kullanıcıları ise; İstanbul 9,6 milyon kişi ile birinci sırada yer alırken Ankara 6.5 milyon kişi ile ikinci ve 1 milyon kişi ile İzmir üçüncü sırada yer alıyor. Facebook kullanan nüfusumuzun %63’ü erkek iken , 18 ila 34 yaş arasındaki kullanıcılar, bütün içerisindeki %63 oranları ile çoğunluğu temsil ediyorlar.

Türk kullanıcılar Facebook nüfusunun önemli bir parçası ama ilk sıra Amerika’nın. Brezilya en hızlı büyüyen ülke olmuş geçtiğimiz dönem, ve penetrasyonlarının %18 olmasına bakılır ise daha büyüme potansiyeli var. Geçtiğimiz dönem en hızlı büyüyen 2. ülke ise Hindistan. Hindistan’da online nüfus genelin %51’ini temsil ediyormuş, ancak Facebook penetrasyonları sadece %3.53 müş. Bu durumda Hindistan’da Facebook için önemli bir hedef pazar görünümünde. Hindistan ile ilgili bir ayrıntı daha vermek istiyorum. Hindistan Facebook nüfusunun ABD ve Endonezya’dan sonra en büyük üçüncü nüfusuymuş. Son ve ilginç bir istatistik ise Vatikan’a ait. Vatikan şehrinin 20 tane Facebook kullanıcısı varmış.

Diğer Önemli Rakkamlar

Facebook, online dünya nüfusunun neredeyse %60’ını temsil ediyor. Bir nevi birleşmiş milletler organizasyonu diyebilir miyiz? Belki de, hatta ileriye götürüp önümüzdeki yıllarda dünyayı ilgilendiren önemli kararlar acaba Facebook’ta referanduma açılır mı diyorum. Misal; enerji, çevre kirliliği yahut ta iklim değişiklikleri ile ilgili önemli kararlar için halkoyuna başvurulur mu? Neden olmasın. Şimdi gelelim uzun zamandır konuşulan Facebook halka arzına. Kim böyle bir büyüklüğün, gücün hisse senedine sahip olmak istemez ki ? Herkes , ama sadece % 10’unun halka açılacağı konuşuluyor. Konuşulup, yazılan çizilenlerden biriside aslında halka açılmak için acele etmedikleri ancak çalışanların ellerindeki hisseleri nakte çevirmek için işten ayrılmalarının sıklaşması üzerine bu yola başvurmaya lüzum gördükleri yönünde. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 1000’e yakın Facebook personelinin halka arzdan sonra milyoner olacağı konuşuluyordu!

Facebook’un finansal tarihçesine baktığımızda ise önemli mihenk taşları görüyoruz. Her kurumsal şirket gibi Facebook’ta kaldıraç kullanmış. Facebook’a belirli dönemlerde yatırım yapan sermayedarlar mevcut. Halka açılmak onlar için o kadar da önemli olmasa gerek. Çünkü şirketten çıkmak isteyebileceklerini düşünmüyorum. Nedenine gelince 1 koyup 3 hatta 10 alabilecekleri bir dönemdeler ve daha en az 10 yıl bu durum devam edecek gibi duruyor. Zaten çıkmak isteyen olur ise kurucuların çıkışları nakten finanse edebilecek güçleri mevcut.

Facebook Ekonomisi

Tablo 1 : Facebook Kaldıraç Tüneli

Tablo 1 de yıllar itibari ile Facebook’a yatırım yapan fonları ve yatırım yaptıkları miktarları görebilirsiniz. Ayrıca yatırım yaptıkları yıl itibari ile şirketin ölçümlenen değerini de son sütüna eklemeyi ihmal etmedik. Şimdi gelelim bu halka arzda adı geçen yatırım bankalarına. Kulislerde Morgan Stanley ve Goldman Sachs konuşuluyor. Ancak güçlü aday Morgan Stanley gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yıl ABD de 23 adet teknoloji şirketi halka açıldı. Bu halka arzların yarısında Morgan Stanley şirketlerin yanında yer aldı ve danışmanlık hizmetlerinden ötürü 115 milyon Usd gelir elde etti. Morgan Stanley’inin bu alandaki en yakın rakibi Deutsche Bank’ın aynı alandaki gelirlerinin neredeyse iki katı. Facebook’un halka arzında ise katılımcı şirketlerin yaklaşık 220 milyon Usd komisyon geliri elde etmesi bekleniyor.

Facebook İnc. için hesaplanan değer 75 ila 100 milyar Usd arasında değişiyor. Ve şirketin bu halka arzda yaklaşık 10 milyar Usd lik fon toplayabileceği öne sürülüyor. Finansal piyasaların tarihine baktığımızda ise bu rakkam ABD için bile çok büyük kalıyor. ABD tarihinde Visa, General Motors ve AT&T Wireless’den sonra dördüncü en büyük halka arz olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öte yandan teknoloji firmalarının halka arzlarına baktığımızda ise Google’ın 2004 yılında gerçekleşen halka arzında toplanan 1.9 milyar Usd’yi de çoktan geride bırakacak. O dönemde Google için biçilen değer 24 milyar Usd civarındaydı. Şimdiye kadar teknoloji firmalarının halka arzında toplanan en yüksek miktar rekoru ise 2000 yılında, bir alman firmaya , 5.9 milyar Usd ile Infineon’a ait. 100 milyar Usd lik değer gözönüne alındığında Facebook ; Apple (306.7 milyar Usd) ve Google (164 milyar Usd) ın arkasından teknoloji firmaları arasında 3. sırada yerini alacaktır. Facebook’un arkasından ise Amazon, Cisco Systems ve HP geliyor olacaklar.

Katma Değer

Facebook nereden para kazanıyorda bu kadar değerli diye sormak vakti geldi. Facebook kullanıcılardan herhangi bir ücret talep etmiyor buna mukabil kullanıcının kendisi ürün.Bir diğer deyişle Facebook reklam gelirlerinden kazanıyor. Karlılık oranının %50 civarında olduğu bilinen Facebook’un 2011 yılı tahmini reklam gelirleri ise 4 milyar Usd civarında. 2012 de ise bu rakkamı iki katına çıkarmayı hedefliyor. Bunun için ise attığı en önemli adım 2011 de Google’dan David Fischer’i transfer etmek oldu. Google’ın 2011 ylı reklam gelirlerinin ise 37 milyar Usd civarında olduğu tahmin ediliyor. Amerikan televizyon endüstrisinin reklam gelirleri ise 2011 yılında 60 milyar Usd olarak tahmin edilmekte. Facebook’un gelirleri bu rakkamların yanında oldukça mütevazi kalıyor ancak gelirlerinin büyüme hızını dikkate alır isek diğerlerine yetişme olasılığı yüksek. Zira 2011 de beklenen büyüme %118 civarında iken 2012 de de aynı performansı yakalayacağı tahmin ediliyor.

Evet, devasa bir şirket ve devasa rakkamlar. 800 milyon adet dünyanın dört bir yanına dağılmış kullanıcısı ile inanılmaz bir güce sahip. Öyle ki insanlar bu sosyal ağda biraraya gelip gruplar kuruyor, protesto ediyor yahutta takdir ediyor. Bütün markaların facebook ta gün geçmiyor ki kampanyalarına tanık olmayalım. Doğrudan hedef kitleye ulaşmak için en uygun ortamlardan bir tanesi. Tabii bu ticari anlamda değeri. Bizlerde bu değeri yaratan bireyler, yani ürünleriz. Facebook bizi sigortasız çalıştırıyor! Ne dersiniz bunca yıllık emeğimize karşılık birer Lot talep etmeye hakkımız var değil mi?

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir