https://juragankomik.com
Pazar , 16 Haziran 2024

Fetih 1453 Filmi İle İlgili İlginç Yapım Notları

Filmde 20 terzi görev yaptı ve  toplam 44000 metre kumaş kullanarak kostümler ve aksesuar malzemeleri hazırladı.
 
2500 M2 kapasiteli stüdyo içinde digital çekim platformu hazırlandı ve Hollywood standartlarında iç mekan çekimleri için 40 kişilik tasarım ve animasyon ekibi Bizans ve  Edirne saraylarını aslına uygun olarak 3 boyutlu hazırladı ve 200 Adet Özel Spacelight  ışık sistemi kullanıldı.
 
25 Dönüm arazi üzerindeki kısmi tarihi dokular da kullanılarak 14600 M2 dekor inşa edildi. Özellikle Fatihin döktürdüğü büyük topun ( Şahi Top) üretildiği Kırklareli Demirciköydeki tophane, aslına uygun olarak yapıldı.  14 Ton eriyik kapasiteli 3 Dev pota bu tophanenin içinde yeralmıştır.
 
Rumeli Hisarı inşaatının çekimleri için 5000 M2 alanda Rumeli Hisarının bir bölümü yapıldı.
 
Dönemin Cenova limanının canlandırılması için Bluebox yöntemi kullanıldı ve 2500 M2  gerçek zeminli Mavi havuz inşaa edildi.
 
Alibeykoy Baraj havzasında 100 000 M2 arazi üzerinde, Istanbul surları, Savas Meydanı, Bataryalar ve Topların bulundugu mevkiler, Padisah Otağ alanı, Asker Çadırları, Asker istikham  ve yemek alanları, Vatikan sarayı,  Medine şehir Sokakları, Bizans şehir sokakları ve Istanbul’un alınmasında önemli rol oynayan yeraltı tünelleri inşaa edildi.
 
Savaş alanı için 15 top bataryası 5 Adet 20 mt boyunda Gerçek ve işlevsel savaş kulesi (kingdoom of heaven filminde 2 Adet gercek vardı) 5 adet 15 metre boyunda büyük mancınık 10.000 nin üzerinde çeşitli savaş malzemesi ve aksesuarı imal edildi.
 
Kuşatma sahneleri için gerçek boyutta surlar, mancınıklar, savaş kuleleri ve üç tane gerçek boyutlu gemi hazırlandı.

Çekimlerde 40 manda, 40 deve ve 50 at arabası kullanıldı.

 İstanbul’un fethinde önem taşıyan Şahi topu, gerçeğine yakın hazırlandı. Şu anda İngiltere’de bulunan Şahi toplarının en büyüğünün yarıçapı 180 santimetre iken; filmdeki topun yarıçapı 140 santimetre.

 Aksiyon sahnelerinde; ‘Truva’, ‘Kingdom of Heaven’ gibi filmlerin aksiyon sahnelerinde rol alan stunt ekipleri hazır bulundu.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir