Cuma , 12 Ağustos 2022

“Fenomen Olmazsam İyi” Virüsü Nedir, Nasıl Kurtuluruz?

Twitter, ülkemizde, kapalı bir sistem olmaması ve çok kolay büyük kitlelere ulaşabildiğimiz bir sosyal medya mecrası olduğu için oldukça sevildi. Bunu fırsat bilenler ise burada “kısa yoldan” fenomen olmak isteyenlerin hevesini sömürüp kara borsadan büyük pay kapma derdindeler. İşte son zamanlarda mention’lara dadanan bir “uygulama” bu sebepten dikkatimizi çekti. Çılgın Takip adlı uygulama, twitter’da mention yoluyla yayılan linklere tıklayanlara açılıyor. Siteye girdiğimizde iki seçenek dikkatimizi çekiyor. birincisi, başkalarını kendine getirecek ve sözde iki kere reklam tweeti atacak olan ücretsiz seçenecek. diğeri de 4.95 euro’luk premium versiyon.

fenomen 2

Buradan ücretsizi seçtiğimizde bir uygulama penceresi karşımıza çıkıyor. uygulama penceresinde bizden istenen izinlerde tweet atma ve takip etme izinlerini görebiliyoruz. Bu, bizim hesabımızın çöp hesap olacağı ve fenomen “adayı” kişinin aslında bir titan saadet zincirine dahil olduğunu gösteriyor. Neyse, uygulamaya izin verdiğimiz anda 3 tweet birden atılıyor.

fenomen 1

Daha ilk dakikadan 2 reklam tweeti sözünü deldiler. Anında 4 kişiyi takip edip 5 kişi tarafından takip edilmemiz, hesabın zaman geçtikçe bu ağın daha da büyümesine sebep olacağını gösteriyor.

Şimdi bundan nasıl kurtuluruz ona bakalım.

Fırsatçı uygulamalar Twitter ve Facebook hesaplarının “virüsleridir”. Fırsatçı uygulamalara izin vererek onlara para kazandırmış oluyorsunuz. Şimdi bu fenomen olmazsam iyi “virüsü” nasıl temizlenir ona bakalım. ilk yapacağımız iş sağ üst köşede yer alan ayarlar butonuna tıklamak ve oradan ayarları seçmek:

fenomen 3

Ayarları seçtikten sonra açılan ayarla bölümünde sol kısımda yer alan uygulamalar seçeneğini seçiyoruz:

fenomen 4

Uygulamaları seçtikten sonra uygulamar kısmı açılıyor. Çılgın Takip uygulaması burada yer alan uygulama. Bu uygulamaya “erişimi kaldır” diyerek izin vermeyi kesiyoruz. Böylelikle bu “virüs”ten kurtulmuş oluyoruz.

fenomen 5

Dikkatli olun! Kolay yoldan fenomen olunmaz. Her uygulamaya izin vermeyin. Hesabnızı kullanarak sizin üzerinizden para kazanıyorlar.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir