Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Fenomene Sorduk: Sosyal Medya Hayatında Neleri Değiştirdi?

 

 

Kadir Tuna Soylu twitter’ın son fenomenlerinden, 500 bini aşkın takipçisi ile sosyal medyadan para kazanmaya başlamış mütevazı bir fenomen, Bundan sonra her hafta kendisi sosyalmedyahaber.com’da yazacak bir soruya cevap verecek, bu hafta biz kendisine sorduk o da tüm samimiyetiyle anlattı, modern bir başarı hikayesi sizi bekliyor

Sahi @kadirtunasoylu Sosyal Medya Hayatında Neleri Değiştirdi?

Sosyal medya, kariyer olarak değişiklik yapmama ve akıllı telefon almama neden oldu. Çok uzun süredir sosyal medya içinde değilim, askerden geldikten sonra yönelmeye başladım. Daha önce grafik tasarım ile uğraşıyordum. Fakat çalıştığım ajanslar yüzünden severek yapmıyordum. Askerlikten sonra başka ne yapabilirim diye kariyer sitelerinde iş ararken Sosyal Medya Uzmanlığı diye bir mesleğe denk geldim. Önceden böyle bir işkolu olduğunu bilmiyordum. Sosyal medya araçlarından sadece Facebook’u kullanıyordum,  onu da eş dost ne yapmış, nereleri gezmiş onları görmek için.

Twitter diye bir şey olduğunu duymuştum ama hiç çekici gelmediğinden bir hesap açıp ilgilenmemiştim. Ta ki Simge Fıstıkoğlu’nun da Twitter hesabının olduğunu öğrenene kadar . İlk hesabımı onu takip etmek ve ona bir şeyler yazabilmek için açmıştım fakat bir türlü yazamadım, yazamamamın nedeni cesaret veya yazacak bir şey bulamamam değil nerden nasıl yazılır onu bulamadım, bir türlü çözemedim ve yumurta hesap olarak yok oldum Twitter’dan.

Sosyal medya iş ilanlarında sürekli karşıma çıkmaya başlayınca bir araştırayım dedim ve birkaç yerde kurs ve eğitimini gördüm, onlara katıldım ve gördüm ki bir sürü sosyal medya aracı varmış ve ben sadece ikisini biliyormuşum. Bu sayede Instagram, Linkedin, Foursquare, Pinterest, Tumblr, FriendFeed gibi birçok aracı tanımış oldum. İşin kötü tarafı o ara telefonumun sadece iki özelliği vardı aramak ve mesaj atmak, ilerleyen zamanlarda antika telefonumu değiştirip akıllı telefon almak zorunda kaldım.

Gittiğim eğitimler sayesinde bu araçlar nerelerde nasıl kullanılır, markaların tanıtımı için ne yapılırsa daha çok kitleye ulaşılır gibi birçok faydası bilgiye sahip oldum ve sosyal medyada uzun süreden beri var olan insanlarla tanıştım. Ve daha sonra birkaç firmada sosyal medya yöneticisi olarak çalıştım. Şimdi ise bazı markalara ve vizyona yeni girecek sinema filmlerine destek oluyoruz.

1,5 yıl öncesine kadar sosyal medyanın ne olduğunu bilmezken şimdi para kazandığım işim oldu. Unutmadan söyleyeyim Twitter hesabı açmama neden olan Simge Fıstıkoğlu beni takip ediyor :)

 

Sevgiler, saygılar…

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir