Pazartesi , 8 Ağustos 2022

Fikir Özgürlüğüne İzin Verip Hapse Mi Girelim?

Fikir özgürlüğü korkusu sözlükleri de sardı. GazeteA24.com’a açıklamalarda bulunan Ekşi Sözlük’ün sahibi Sedat Kapanoğlu yeterince ‘özgür’ olmadıklarını belirterek, “Fikir özgürlüğüne izin verip hapse mi girelim!” diye konuştu.

Gazeteci tutuklanmaları ile birlikte sıkça dile getirilmeye başlanan basın ve fikir özgürlüğü konusu gazete, dergi ve televizyonlardan sonra şimdi de internette yayın yapan sözlük sitelerini kara kara düşündürüyor. GazeteA24 olarak; televizyon, dergi ve gazete alanında faaliyet yürüten basın çalışanlarının yakındığı konunun “özgür tartışma platformu” olarak bilinen sözlükler için ne anlam ifade ettiğini mercek altına aldık.

Röportaj: Özlem KILIÇ

Basın özgürlüğünün yanı sıra sözlüklerin medyada görünürlüğü, sözlükler arası rekabet ve sosyal medyanın etkileri konusunda GazeteA24.com’a açıklamalarda bulunan Ekşi Sözlük’ün sahibi Sedat Kapanoğlu sözlüklerin de bu konuda pek çok sıkıntı yaşadığını dile getirerek, “Halen kimse “tam fikir serbestliği”ne izin vermeye cesaret edemiyor…” şeklinde konuştu.

Kapanoğlu’nun da tepki gösterdiği ‘fikir özlüğü’ konusu, düşüncelerin özgürce ifade edilebilmesi ve eleştiri yapılabilmesi noktasında önemli bir misyon üstlenen sözlük formatlarında iç denetimlerin daha yoğun yapılmasına neden oluyor. Fikir özgürlüğü konuşunun sıkça tartışıldığı bu dönemde, en çok özgürlüğe sahip olduğu düşünülen Ekşi Sözlük bile ‘düşünce özgürlüğü’ konusunda yeterince özgür olamadığından, yasaların ağırlığından dert yanıyor.

Basın çalışanlarının “rahatça yazamıyoruz” dediği bir ortamda Ekşi Sözlük olarak siz yazarlarınıza hangi ölçüde bir serbestlik tanıyorsunuz?

Popülerlik aslında fikir ifade özgürlüğüne aç bir kesimin buralara vaha gibi saldırmasından geliyor. Dolayısıyla “sözlük formatı”na değil aslında “fikir ifade özgürlüğü”ne odaklanan her mecranın gelecekte sarsılmaz yeri şimdiden hazır diyebiliriz. Ekşi Sözlük olsa olsa bu özgürlüğü bu kadar geniş çapta sağlayıp bu kadar nötral kalabilen bir mecra olduğu için değer taşır. Ben Ekşi Sözlük’ü açalı 12 yıl oldu halen kimse “tam fikir serbestliği”ne izin vermeye cesaret edemiyor. Nasıl etsin? Hapse mi girsin sitesi mi kapatılsın?

Buradan çıkabilecek ekonomik her değer de baştan yok edilmiş oluyor.

‘ARKADAŞIN FORUMU’ KAFASINDAN ÇIKAMADILAR!

Ekşi Sözlük gündemi takip etmesi ve eleştirileri noktasında en çok takip edilen sözlük olma unvanını elinde tutuyor. Kapanoğlu’nun diğer sözlüklerin aynı popülariteyi yakalayamamasına getirdiği eleştiri de İnci sözlük (inci.sozlukspot.com), İtü Sözlük, Uludağ Sözlük gibi sitelerin yazarlarını oldukça kızdıracak: “Arkadaşın forumu’ kafasından çıkamadılar…

Ekşi olarak hissettiğiniz bu endişeyi rakipleriniz de yaşıyor mu sizce? Bu konularda takındığınız ortak bir tavır var mı?

Fikir ifade özgürlüğünü nötral bir çerçevede olabilecek en geniş şekilde sağlayabilme konusunda en uzun zamandır en tutarlı ve en ısrarlı şekilde biz çalışıyoruz. Bu konuda diğer sözlükler hala “arkadaşın forumu” kafasından çıkamadılar. Eleştiriye çok açığız. Yasal kısıtlamalar haricinde kitlenin hangi içeriği gireceğine müdahale etmiyoruz. Hayır formülü veriyorum uygulamak bu kadar mı zor olur? Belli bir popülarite eşiğini geçer geçmez adam kurduğu siteye “kıymetlimiss…” diye hitap etmeye başlıyor. Böyle bir gücü kaldıramama hali var.

“MEDYA KENDİ KÖŞESİNDE BÜZÜLECEK”

Özellikle ekşi olarak yazarlarınız hemen her gün medyada yer alan pek çok konuyu sayfalarınızda tartışmaya açıyor. Buna rağmen medyanın da sözlüklere gerektiği kadar yer verdiğini düşünüyor musunuz?

Medya doğal olanı yapıp kendi çıkarları için bu mecralardan maksimum faydayı elde edip onlardan olabildiğince az bahsediyor, zira Web2.0’ın sunduğu  “medya sensin” vizyonunun yayılması konvansiyonel medyanın kendi köşesine büzülmesine yol açacak. “Gazete” ve “tv” dediğiniz şeyler aslında astronomik bütçeli blog’lar ve video yayınlarından başka bir şey değil.

“SAYEMİZDE KENDİLERİNE ÇEKİ DÜZEN VERİYORLAR”

Sözlükler şu an medya üzerinde nasıl bir etki yaratıyor?

Medyanın içine girdiği dönüşüm döngüsünden çok memnunum. Konvansiyonel medya, sosyal medyanın etkisiyle kendisine çeki düzen verip yeni bir şekil almaya başlıyor bu güzel. Internet’e erişimi olmayan bir kesim var oldukça değeri kaybolmayacaktır ama Internet’e erişimin cep telefonu kadar doğallaştığı bir dönemin de çok uzakta olmadığını düşünüyorum.

Sizce köşe yazarları sözlüklere yeterince ilgi gösteriyor mu?

Yeterince ilgi gösteriyor tabi ki. Sadece bunun dış dünyaya “haberde”, “köşe yazısında” bahsedilerek yansıyan kısmı aslında buzdağının görünen kısmı. Yoksa her programın rating’ini, her köşe yazısının yarattığı etkiyi sözlükten bir kaç tıkla takip etmeyeni dövüyorlar…

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE SÖZLÜKLERİN MEDYA KARNESİ

Medya Takip Merkezi’nin, Gazetea24.com için, 01 Ocak-17 Mart 2011 tarihleri arasında gazete ve dergilerde yaptığı takip sonuçlarına göre, sosyal > medyanın en güçlü mecralarından biri olan sözlüklere basında ilgi oldukça düşük. Araştırma süresince, basında en çok bahsi geçen sözlük ise açık ara farkla Ekşi Sözlük.

BASINDA EN ÇOK İLGİ GÖREN SÖZLÜK: EKŞİ SÖZLÜK
MTM’nin raporuna göre, ilk interaktif sözlük olan Ekşi Sözlük’ün toplam 133 haber/yazıda adı geçti. Bu haberlerin yüzde 36’sında sözlükteki yorumlardan alıntı yapılırken, yüzde 19’u Ekşi Sözlük’ün 12. yıldönümü kutlaması ve yüzde 17’si de başarısı nedeniyle örnek gösterildiği haber ve yazılardan oluştu. Diğer sözlüklerin yansıması ise yok denecek kadar az.  İkinci sırada yer alan İnci Sözlük sadece 6 haber/yazıda yer bulurken, İTÜ Sözlük ve İHL Sözlük ise ikişer haber ile basında yer buldu.

EKŞİ SÖZLÜK, 40 YAZARIN KÖŞESİNE 46 DEFA KONU OLDU…
MTM’nin hazırladığı rapor sonucuna göre, Ekşi Sözlük ile ilgili yayınlanan haberlerin yüzde 35’i köşe yazılarından oluştu. Sene başından bugüne, toplam 40 yazar, 46 defa köşelerinde Ekşi’den bahsetti.

kaynak: gazetea24.com

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

5 comments

  1. ssg sevişelimmi?

  2. üstteki yorumu ciddiye almayın; adam şizofren beyler.

  3. bana ait boyle bir ifade yok roportaji okuyan da bu ifadeyi bulamayacaktir. bu gazetecinin yorumu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir