Pazar , 14 Ağustos 2022

Flappy Bird Eğitim Yolunda

Geçtiğimiz ayların trend oyunlarından biri olan Flappy Bird, maalesef ki oyun marketlerinden kaldırılmıştı. Oyun gerçekten sinir bozucu seviyede olmasına rağmen her bloğu geçtiğinizde daha da heyecan verici bir hal almaktaydı, internette, Twitter’da Flappy Bird skor yarışmaları düzenlenmeye başlanmıştı ki oyun iptal edildi.

Ancak oyunun kaldırılması yepyeni fikirlerin başlamasına denen olmuş olabilir, bilgisayar bilimleri üzerinde çalışmalar sürdürüp eğitim veren code.org adlı internet hizmeti sitesi, Flappy Bird’ü tekrar canlandırarak eğitim platformu üzerinde kullanmaya başladı. Genel olarak bilgisayar bilimini kapsayan bu sitede bu alanda yeni başlayanlar için düzenlenen Flappy Bird oyunu ile daha eğlenceli ve akılda kalıcı eğitim verilebileceği yönünde çalışmalar sürdürülmekte.

Code.org kurucusu ile yapılan röportajda Hadi Partovi açıklamasında; “Çocukların ilgisini çekmek için Flappy Bird’ü kullandık; çünkü bu oyun hem eğlenceli hem de çocukların okulda öğrendikleri her şeyden farklı. Bir kere denediklerinde kod yazmanın Pisagor teoremini veya Zimbabwe’nin başkentini ezberlemekten daha zevkli olduğunu deneyimleyecekler.” dedi.

Flappy Bird ile sağlanan bu eğitim çalışmalarında, öğrencilerin normalin çok daha üstünde bir rakam olan 1 milyar satır kod yazdığı belirtildi. Günümüzde teknoloji eğitime gerçekten büyük bir katkıda bulunmakta, teknoloji gerçekten doğru kullanıldığında dünyadaki tüm bilgi kütüphanelerinin kat kat üstünde bilgi sağlayabilecek kapasiteye sahip, eğer sizlerde bilgisayar bilimi ile ilgileniyorsanız birkaç hata olsa da Code.org Türkçe olarak kullanılabilmektedir.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

One comment

  1. melis karadumam

    Bence oyun çok güzel böyle yapmaları çok güzel olmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir