Salı , 5 Temmuz 2022

Flashback Apple’ın Karizmasını Çizdi

Olmaz denen olunca firma tarihinde bir ilk yaşandı

Bugüne kadar en güvenli işletim sistemini yapmakla övünen Apple artık bu söylemi bırakmak zorunda kalacak. Geçen sene Eylül’de ilk olarak güvenlik yazılımı yapan firmalar tarafından fark edilen ama dünya çapında bir problem haline geldiği için herkes tarafından duyulması bu ayın başlarına denk gelen Flashback isim virüs, Apple’ın tüm imajını değiştirecek gibi.

Flashback isimli virüsün aslında Mac OS işletim sistemlerini değil, kullandıkları Java’yı hedeflediği ve bu yolla bulaştığı ortaya çıkınca, Apple kullanıcılarının da erişilmez olduğu inancı temelinden sarsılmış oldu. Windows işletim sistemleri için üretilen anti-virüs programları kullanıcının hem işletim sistemini hem de Adobe Flash, Java gibi diğer üreticilerin ek sistem araçlarını korumaya yönelik üretildiği için Microsoft tarihinde ilk kez Apple’dan daha güvenli hale gelmiş oldu. Apple bugüne kadar muhtemel bir güvenlik açığı oluşması ihtimaline karşı ciddi bir hazırlık yapmasa da bunun hep Mac OS işletim sistemine doğrudan bir saldırı olacağını varsaymış, diğer ek sistem araçlarını göz ardı etmişti. Bunu bilen virüs yazılımcıları Apple’ın bu açığını çok iyi bir şekilde kullanarak Flashback isimli virüsü 600 bin kullanıcıya bulaştırdılar.

Apple başta konu hakkında bir açıklama yapmamıştı ama geçtiğimiz hafta sessiz sedasız güvenlik yaması yayınlamayı tercih etti. Basit bir Java güncellemesi gibi görünen yama aslında Flashback virüsüyle doğrudan alakalı. Bu yamaları yükleyen kullanıcılar bir yandan virüsü sistemlerinden silerken öte yandan geleceğe dönük olarak da bir güvenlik açığını önlemiş oluyor.

Apple’ın ilk yayınladığı yama OS X’teki Java’yı 1.6.0_31’e yükseltmek amaçlı olarak görünse de son yayınlanan “Java for OS X 2012-003” güncellemesinin açıklamasında esas hedef itiraf ediliyor. Güncellemenin açıklamasında “Bu Java güvenlik güncellemesi Flashback isimli zararlı yazılımın bilinen pek çok varyasyonunu sistemden siler” yazıyor.

alıntı: samanyoluhaber

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir