Perşembe , 7 Temmuz 2022

Fransa’dan Google’a Dev Para Cezası

Dünyaca ünlü arama motoru Google’a internet üzerinde kişisel verilerin korunmasıyla ilgili mevzuata uymadığı gerekçesiyle Fransız Ulusal Bilişim Komisyonu tarafından 150 Bin Avro (450 Bin TL) para cezası verildi.

Daha önce yapılan uyarılara rağmen Google’ın kurallara uymamakta direndiği gerekçesiyle 150 bin avro para cezasının uygun görüldüğünü açıklandı söz konusu ihlal ile ilgili komisyonun gerekçeli kararının Google’ın Fransa’daki arama motorunun giriş sayfasından 8 gün süreyle yayınlanması istendi.

Amerikalı dünyaca ünlü arama motoru Google, 2012 Mart’ta aralarında Google Search,YouTube, Gmail, Picasa, Google Drive, Google Docs, Google Maps gibi yaklaşık 60 servisinin bir çatı altında toplanmasını kararlaştırmıştı. Fransız Bilim Komisyonu, söz konusu hizmetlerin bir çatı altında toplanmasının ve buradaki kişisel verilerin paylaşımının Avrupa’daki hukuki mevzuata aykırı olduğunu düşünüyor.

Avrupa ülkeleri Google’dan internet kullanıcısının bilgilerinin saklanması konusunda daha ayrıntılı ve kapsamlı güvenceler vermesini istiyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir