Salı , 24 Mayıs 2022

Gazetecilere Twitter Yasağı

İngiliz kanalı Sky News, muhabirlerine Twitter da kişisel ileti yazmayı yasakladı.

Tüm dünyada internet ve gazetecilik arasındaki ilişkinin tanımlanması için tartışmalar devam ederken İgiltere’de yayın yapan ünlü Sky News televizyonu, çalışanlarının sosyal paylaşım sitesi Twitter’ı kullanımına sınırlama getirdi. Sky News’ün Genel Yayın Yönetmeni John Ryley’nin aldığı karar ile hazırlanan yeni bir sosyal medya çizelgesi dün e-posta ile çalışanlara iletildi. Buna göre gazeteciler son dakika haberlerini bile Twitter’a yazmadan önce haber merkezine danışmak zorunda olacak.
Gazeteciler, Sky News çalışanı olmayan kişilerin ve rakip gazetecilerin yazdıkları iletileri ‘retweet’ edemeyecekler. Çalışanlar ayrıca iş dışı konularla ilgili tweet atamayacaklar. E-postada çalışanlara başka gazetecilerin üzerinde çalıştıkları haberler ile ilgili de tweet atmamaları talimatı verilerek “Kendi işinizle meşgul olun” denildi.

HERKES AYAKTA
İngiltere’de Twitter muhabirliğini başlatan medya kuruluşu olan Sky News, Arap Baharı ve İngiltere’de yaşanan isyanda verdiği son dakika haberleri ile öne çıkmıştı. Önlemlerin en çok Sky News’ün dijital haber editörü Neal Mann’a zarar vereceği düşünülüyor. ‘@fieldproducer’ kullanıcı adıyla 40 bin’den fazla takipçisi olan Mann, hızlı son dakika haberciliği ile gazetecilerin bile gelişmeleri öğrendiği kişi haline gelmişti. Yeni yönetmelik haberinin yayılmasının ardından Twitter’da anında #savefieldproducer (Muhabiri kurtar) hareketi başladı.
Sky News çalışanları ve diğer gazeteciler çizelgeyi ‘geri adım’ olarak yorumladı. Tepkiler üzerine Sky News’ten “Haberlerin doğruluğundan emin olmak için sosyal medya da dahil olmak üzere tüm platformlarda aynı editoryal prosedürleri uyguluyoruz” açıklaması yapıldı. Ancak kuralların kişisel haklara müdahale ettiği ve son dakika haberciliğini öldürdüğü yönündeki tartışma dinmek yerine alevlendi. Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları çalışanları Twitter’dan Sky News’ü protesto ettiler.
Amerikan gazetesi New York Times’tan Robert Mackey “Sky News gazetecileri rakiplerini retweet etmekle mi tanınıyorlardı?” diye tepki gösterdi. Sky News’ün bağlı olduğu BSkyB şirketinin hisselerinin yüzde 39’una sahip olan medya devi Rupert Murdoch da tepkiler üzerine sessiz kalamadı. Murdoch resmi Twitter hesabından “Sky News’te olanlarla hiçbir ilgim yok” diye yazdı.

kaynak: Milliyet

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir