Cuma , 7 Mayıs 2021

Geleceğin Yükselen Mesleği: İş Zekası Uzmanlığı

OBASE, teknik bilgi ve mesleki deneyimlerini üniversite-sanayi işbirliği kapsamında üniversite öğrencileri ile paylaşıyor. OBASE, 2013-2014 Akademik  Yılı Bahar Dönemi’nde geleceğin meslekleri arasında parlayan İş Zekası Uzmanı sayısının artmasına katkı sağlamak amacı ile Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde OBASE İş Zekası (Business Intelligence) adıyla dersler vermeye başladı. OBASE uzmanları tarafından verilen dersler; Operasyonel ve Analitik Sistemler, Veri Ambarı Mimarisi ve Bileşenleri, İş Zekâsı ve Karar Destek Sistemi, Veri Görselleştirme, Bilgi Keşfi, Mobil İş Zekası, Veri Madenciliği, Büyük Veri ve kullanım alanları ile İş Analitiği ve İş Optimizasyonu gibi ana başlıkları içeriyor. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin sektördeki örnek uygulamalar hakkında bilgi edinmesini sağlayan eğitimlerde öğrencilere doğru veri analizi ile şirketlerin stratejik kararlarında nasıl önemli roller aldıkları aktarılıyor.

 

İş zekası uzmanları üst yönetimin en yakın çalışanı

Şirketler yeni stratejiler belirlemek ve yeni kararlar almak için veriyi en doğru şekilde analiz ederek İş Zekası teknolojilerinden her geçen gün daha fazla faydalanıyorlar. En çok bankacılık-finans, bilişim, telekom, hızlı tüketim ve perakende gibi müşterilerin yoğun olduğu sektörlerde üst yönetimin en yakın çalışanları arasında yer alan İş Zekası Uzmanları, son yılların gözde çalışanları arasında yer alıyor.

 

Veri görselleştirme ve veri okuyuculuğu geleceğin yükselen mesleği

OBASE Genel Müdürü Dr. Bülent Dal geleceğin yükselen mesleği ile ilgili şunları söylüyor; “Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre iş dünyasının % 65’inin büyük veriyi halen kullanmaya başlamadığını gösteriyor. Türkiye’de de şirketler ağırlıklı olarak “büyük veri” pilot projeleri yapmak ve ilgili teknolojilerle ilgili deneyimlerini hızla artırmak aşamasındalar. Dünyada olduğu gibi İş Zekası uzmanlarının önemi Türkiye’de de artıyor. Büyük veri, analitik sistemlerin kullanım ile ele alındığında sağladığı katma değer oldukça yükseliyor. Bu nedenle işletmelerin analitik çözüm geliştirme kültürüne ve bu yöndeki insan kaynağına ciddi yatırımlar yapması gerekiyor.”

 

Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencilerine de ‘Bilgi Yönetimi” konularında her ay farklı konularda seminerler veren OBASE, bilgi birikimi ve deneyim gücü ile akademik projelerin gerçeğe dönüşmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Bunun için öncelikle insana yatırım yapan OBASE Ar-Ge Merkezi’nde çalışan mühendis sayısı her geçen gün hızla artıyor.    

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir