Pazar , 4 Haziran 2023

Gerçek Yüksek Sadakat!

Erovizyon Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan birinci oldu. Hayırlı olsun, zaten birkaç senedir hiç umulmadık ülkelerden yüksek puanlar alan bir ülkeydi, hatta geçen sene ‘seneye de Azerbaycan’a verirler birinciliği..’ geyiği dönüyordu, o da gerçek oldu. Bizim 80’li yıllardaki halimiz gibi olan Azerbaycan Erovizyon’u pek bir önemsiyor. Ülke olarak başarı grafiği vasat bir seviyede seyreden gardaşlarımız için biz de sevindik. Birinci olan ve fazlasıyla dekolte elbisesiyle dikkat çeken Azeri Hatun, bi sertap erener değil ama ‘olsun da çamurdan olsun!’ mantalitesine göre sakıncası yok bu durumun.

Acaba siyasi arenada Azerbaycan’dan, ‘hacı sizin imajı Erovizyon ile düzelttik, şurdan iki parça imtiyaz tanıyın da anlaşma imzalayak!’ vari bir dille istenecek birşeyler var mı diye düşünmüyor değilim. Amann hep komplo teorisyenliği diyenleri duyar gibiyim, pardon duyduğum sadece bir vızıltı imiş, malum bahar geldi, çiçekler açtı bir arı olabilir vızıldayan.

Konuyu dağıtmayayım, bizim Yüksek Sadakat grubu saçma sapan sahne gösterisi, rezil şarkısı, daha rezil kostümleri ile Erovizyon yarıfinalinde elenerek Gülseren’in Rimi Rimi Ley’ini dahi geçemedi. Vay be, gençlerin en sevdiği gruplardan biri ama fiyasko.

Bizim bayrağı orada sallandırsınlar diye gönderdiğimiz grubun yapamadığını Azeri kızcağız yapıyor ve sahneye Türkiye bayrağı ile geliyor.

Aferin kız, işte gerçek yüksek sadakat bu olsa gerek.

Bir Erdoğan edasıyla bitirip mesajımı vereyim de yazı çok boş olmuş demesinler:

‘Sevdamız millet, terci..’ pardon ya bu başkaydı:

‘Bir millet iki devlet!’

Hakkında Yavuz Fatih Ataman

Köşe Yazarı

10 comments

 1. Yavuz fatih bey, cidden leyla hanima cevap vermemeniz gerekiyormus, cevap vermeye cabalarken konudaki bilgisizliginiz ve dusuncelerinizi olurtururken atladiginiz basamaklar nedeniyle mesnetsizliginiz ortaya cikiyor.

 2. sizin azerbaycan musiqisine catmaq ucun bir yaçadiqiviz qederde vaxt kecmelidir belke ondan sonra kiyasa gele biler ama yenede sanmiram neyse

 3. Yavuz Fatih Ataman bax dostum cox kiyas kiyas deyip durma sen ne yazdiqini ozunde derk etmirsen elbeteki siz bizle eyni kefeye qoymamiz duzgun deyil bilirsen niye cunki siz ozuvuzu olduqununzdana fazla gorerek her kesin gozunden dusursuz birdeki bir mazerbaycanli olaraq azerbaycanin medniyyeti tarixi ve insanariyla fexr edirem ozuvuzde bunu deyirsizki azerbaycan bizden kucu ama bizden cok irlei bir devletdir her zaman yaltakliq edirsiz. birdeki erevisyonu kucumseyin niye butun tv-lerden erovisionda shok deye baslik atib cildiridiniz he elemerden kece bilmeyednde az qala matem edirdiz azerbaycanin boyukluyune baxinki o qeder pisikmisdiniz mama sizin bayraqivizi qaldirmakla onurlandirdi ama sizde o seviyye olmadiqina gore onu deyerlendire bilmirsiz. sertapla da – ell nikki rasinda azi 30 puan ferq var bir az dusunsen ne demek istediyimi anlarsa. bye

 4. yine sansür….bravo

 5. Yavuz Fatih Ataman

  Azerbaycan vs.Türkiye mukayesesi yaparsak misaller pekçok alanda Türkiye lehine olacaktır, bunu reddetmenin manası ve burada sayıp dökmenin lüzumu yoktur. Okurun fikirlerine değer veriyorum sadece. Üstelik, benim sorularım havada kalırken üslubunuzda aynı çizgide devam ederken nasıl hala cevap bekleme tavrınızı üstelik ‘haklıymış havası vererek’ sürdürüyorsunuz? İlk yorumunuza cevap vererek cüretinizi gitgide artırmanıza sebep oldum sanırım, yorum kisvesi altında gayesi belirsiz uğraşlar içindesiniz.

  Teşekkürler, en azından yorummuş gibi yapabilecek kabiliyettesiniz, sizden cidden çok şey öğrenilir ama ben şimdilik almıyim, zaten kurs vermiyormuşsunuz, isabet oldu.

 6. son yorumum sansürlendi. oysa ki dün o kadar bağırdım sansüre hayır diye…duyan olmamış belli.

  “Ülke olarak başarı grafiği vasat bir seviyede seyreden gardaşlarımız için biz de sevindik.” diye değiştirilmiş tespit cümlesi. oysa ki sormak istiyordum hangi alandaki başarı garafiğinden bahsediliyor? başarı olarak baz alınan örnekler ne? hangi veriye dayanarak böyle bir cümle
  kurabiliyor yazar bey? madem fikirlerinizden ders verecek kadar eminseniz niye yarım saat içinde yazdıklarınızı editliyorsunuz?

 7. merak etmekteyim azerbaycan’ın başarısıyla ilgili ne kadar bilgilisiniz “başarı gamı bu denli düşük bir seviyeyle limitli” bir ülke olarak nitelendirebilmek için? bir iki azeri programı izleyerek mi vardınız bu kanıya? kimse size türk oldukları için abartın demiyor, gerek de yok, ama kalkıp da iki program izleyip seviye tespitini yapabilemiz takdire şayandır. bu ülkede uzun seneler sonra sertap kazandığında koskoca türkiye nasıl çıldırdıysa, aynı tepkiyi azerbaycan veriyor şimdi. ben de diyorum ki azerbaycan’a genelleme yapıyorsanız, önce aynayı bir kendinize doğru çevirin, kendinize bakın. madem eurovision sevinciyle yapılıyor bu tespit “başarı gamı bizim gibi bu denli düşük bir seviyeyle limitli” ülke olarak bahsedin. zira azerbaycan’ın yaptıklarının kralını yapmış türkiye.

  kursa gelince…her eline kalem alana ders vermeye kalkarsak işimiz zor.

  • Yavuz Fatih Ataman

   Eleştirilerimin temelini dayandırdığım noktaları, nereden, ne kadar, neye göre çıkarım yaptığımı izaha mecbur değilim. Zira amacınız mütalaa gibi değil münakaşa gibi daha çok ve ben münakaşayı sevmiyorum. Allah aşkına biraz bahsedin de aydınlanayım Azerbayacan’ın devletler ve milletler muvazenesindeki yerinden ve öneminden. Birkaç program değil, yalnızca erovizyon coşkusu bile bazı şeyleri gözler önüne serer. Sertap Erener kazandığında ‘çıldıranlar’ arasında değildim, zaten sevdiğimiz bir şarkıcının daha fazla insan tarafından izlendiğinde beğenilmesi şaşırtıcı olmadı, kendi çapında bir önem arzeder Erovizyon, fazlası değil. Türkiye’nin çok şükür reklamı Erovizyon ile sınırlı değil artık. Sırf içinizin rahatlaması adına ‘başarı gamı bizim gibi bu denli düşük bir seviyeyle limitli’ ülke olarak editlememi ister misiniz yazımı? Benim Azerbaycan üzerinden yaptığımı, yani eleştirdiğini şeyi Türkiye için yaptığınızı hatırlatmak isterim. Ama rica ediyorum Azerbaycan ile Türkiye’yi aynı kefeye koymayalım. Hüsnüzannımız olan kardeş bir millettir Azeriler fakat Türkiye ile kıyaslanmayacak haldeler. Bu gerçeği millet kavramı dolayısıyla gözardı etmek gereksiz.

   Kursa gelince, sadece bir yazıya dair yaptığınız yorumları görünce öğretmeye hevesli olduğunuzu gördüğüm için önerdim, ama gitgide ümidimi kesiyorum, ders veren verilen karışacak gibi..

 8. “Ülke olarak başarı gamı bu denli düşük bir seviyeyle limitli gardaşlarımız için biz de sevindik.”
  azerbaycan’ın müzik ve kültür konusundaki seviye limitinden haberi olmayan birisi anca böyle bir cümleyi kurabilirdi. bravo. okuyan da “eurovision bizim seviyemizde değil lordlar” deyip de yarışmaya katılmayan ülkenin vatandaşı yazmış sanacak.

  • Yavuz Fatih Ataman

   Bir ülkenin vatandaşı olmak o ülkenin katıldığı herşeyi, attığı her imzayı kabullenmek değildir. Erovizyon’a katılmayı da küçümseyecek değilim ama büyütmenin manası yok bu kadar. Cümlelerimin içinde Azerbaycan’ın müzik ve kültürüne dair aşağılayıcı bir ifade kullandığımı sanmıyorum. Azerbaycan’ın başarı gamını sırf Türk oldukları için abartmayı da uygun bulmuyorum. Herhangi bir ülkeye dair, bu ülke Türkiye bile olsa sahip olmadığı bir imajı çizecek değilim. Lakin Azeri kanallarını izlerken, oldukça hızlı bir magazinsel bozulma ile toplumun karşı karşıya geldiğini görmemek imkansız. Keşke eleştirinizi daha uygun bir dille yazsaydınız. Yine de teşekkür ederim.. Bu arada, haberim olmayan mevzuları belirleyin, sizden kursunu alayım.. Saygılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir