Pazar , 4 Haziran 2023

Gezi Parkı Eylemleri Twitter’ın Üye Sayısını Nasıl Etkiledi?

Mayıs ayının sonu ve Haziran’ın ilk haftası ülkemizi etkileyen bir olay yaşanmıştı: Gezi Parkı eylemleri… Geleneksel medyanın maddi korkular sebebiyle haberleştirme zahmetine girmediği bu hadise sosyal medyanın aradan sıyrılıp öne çıkmasına sebep oldu. Eylemleri destekleyenler zaten uzun yıllardır Twitter ve Facebook kullanan kişilerdi ama bu eylemlere karşı olanlar geleneksel medyanın pasifist yaklaşımına karşı çıkıp bir bir Twitter hesabı açar oldular. Bu haberimizde sadece Twitter‘ı ele alacağız.

Eylemler, insanımıza sosyal medya gerçeğini gösterdi. Hiçbir şekilde televizyonlarda haberleştirilmeyen, saat 9:00 olunca tencere tava çalma eylemi dikkat edileceği üzere Twitter ve Facebook üzerinden yayıldı. Eylemleri destekleyen birçok kişi internet vasıtasıyla tencere tava çalmadan haberdar oldular. Demek ki internet ya da “yeni medya” artık önü alınamayan bir sel, bir çığ haline gelmiş. Buradan bunu çıkartabiliriz. Peki, bu eylemlerin Twitter’a ne gibi getirisi oldu?

Takipçi Patlaması Yaşandı

Cem Yılmaz Twitter’daki Türk kullanıcılarının sayısını ölçmek için yeterli bir numunedir. Bugün itibariyle Cem Yılmaz’ın 4.7 milyon takipçisi bulunuyor. Fakat şöyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Cem Yılmaz 3 senede edindiği 3.7 milyon takipçiye 1 milyon takipçiyi daha sadece 3 ayda ekledi. Sosyal medya ölçümlemesi yapan socialbakers.com sitesine göre, Mayıs ayının sonunda Cem Yılmaz’ın takipçi sayısı 3.75 milyon civarındayken 22 Ağustos itibariyle bu rakam 4.7 milyona ulaşmış durumda. Yani son 3 ayda Cem Yılmaz 1 milyona yakın yeni takipçi kazandı. Burada şu yorumu yapmak mümkün: Twitter, yeni kaydolan kişilere takip edilecek kişi önerisinde bulunmaktadır. Bunlar içerisinde Cem Yılmaz kesin bulunuyor çünkü hem onaylı hesap, hem de Türkiye’de en çok takipçisi bulunan hesap konumunda. Bu verileri ele aldığımızda Gezi Parkı eylemlerinden sonra en az 700 bin kişinin Twitter’a yeni üye kaydı oluşturduğunu söyleyebiliriz. 2006’dan beri 10 milyona yakın Türk profil bulunan Twitter’a sadece 3 ayda 1 milyondan fazla kişi dahil oldu. Bu gerçekten muazzam bir rakam.

Kısacası, Gezi Parkı eylemleri insanımıza sosyal medya gerçeğini göstermiş oldu.
cem yılmaz social bakers

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir