Salı , 7 Şubat 2023

Gmail-Kişiye Özel Otomatik Cevap Oluşturma

Gmail ile istediğiniz kişiye filtre oluşturarak , otomatik cevap oluşturabiliyorsunuz.

Şöyleki; sizin mail adresiniz ben@gmail.com olsun. siz xyz@abc.com adlı şahıstan mail almak istemiyorsunuz. yada size mail yolladığında otomatik olarak sizin istediğiniz maili o kişiye göndermek istiyorsunuz.

varan 1: eğer karşı tarafa hazır otomatik yanıtın gitmesini istiyorsanız. bir adet hazır yanıt düzenlemeniz gerekiyor.hazır yanıt düzenlemek için gmail sayfasının sağ üst köşesindeki ayarlar sekmesine tıklanır. daha sonra çıkan sayfadan ayarlar başlığının altından labs kısmına gelinir.ve karşınıza bir liste çıkar. bu listeden hazır yanıtlar seçeneğine gelinir ve sağ taraftan etkinleştir denilir.(eğer bulmakta zorluk çekerseniz sayfa içinde ctrl+f denilerek “hazır yanıtlar” diye arattırın.)daha sonra listenin (sayfanın) en altına gelinerek “değişiklikleri kaydet” butonuna basılır.

varan 2 :şimdi geldi hazır yanıtımızı yazmaya. yeni bir mail yazıyormuş gibi ” e-posta yaz ” sekmesine tıklayın. yazmak istediğiniz hazır yanıtı mail kısmına yazın . daha sonra konu kısmının altındaki bölgede hazır yanıtlar sekmesini tıklayarak “yeni hazır yanıt” kısmını şeçin ve hazır yanıtınıza bir başlık atayarak kaydedin.

varan 3: şimdi geldik filtre oluşturmaya. gmail sayfasının üst kısmındaki arama çubuğunundaki ” gmail’de ara ve web’de ara ” butonlarının hemen sağında bulunan filtre oluştur sekmesi tıklanır.ve karşımıza bir menü çıkacaktır.bu menüde kimden kısmına karşı tarafın (xyz@abc.com) kime kısmına kendi mailinizi(ben@gmail.com) yada mail size cc olarak gönderilecek ise gönderilen kişinin mail adresi yazılır.burada diğer seçenekleri atlıyoruz.şayet kelime filtresi yapmak istiyorsanız diğer seçenekleri doldurabilirsiniz. ve “sonraki adım ” denilir.

varan 4: şimdi geldik son aşamaya. sonraki adım denildikten sonra karşımıza gelen menüden; ihtiyacınıza uygun olanı seçebilirsiniz.eğer gelen mailin silinmesini istiyorsanız sil seçeneğini tercih adin. eğer karşı tarafa istediğiniz hazır yanıtın gitmesini istiyorsanız hazır yanıt gönderilmesini istiyorsanız , daha önce hazırladığınız hazır yanıtlardan istediğinizi seçerek alttaki “filtre oluştur ” seçeneği tıklanarak filtre oluşturulmuş olur.

not:filtreyi önce diğer mail adreslerinize karşı deneme amaçlı olarak test edin.

Hakkında Ahmet Lütfü YAZICI

Teknoloji Yazarı.

One comment

  1. bilgilendirme için teşekkür ederim. hatta bu otomatik yanıtı geç, o ayarlar düğmesini bile bu sayede öğrenmiş oldum, bi dünya seçenek varmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir