Pazar , 25 Eylül 2022

goo.gl Nedir Nasıl Kullanılır

Goo.gl Nedir?

İnternette artık eskisi gibi uzun uzadıya şeyler görmek insanların pek dikkatini çekmeye yardımcı olmuyor. Google’da bu nedenle her internet kullanıcısına yardımcı olacak bir projeye girişerek popüler link kısaltma servisi olan goo.gl’ı meydana getir.

Goo.gl nasıl kullanılır?

Eskiden belki de linklerin uzun isimleri bizi pek rahatsız etmiyordu fakat günümüzde artık uzun linklerin hiç sevilmediği gerçek. Örneğin Twitter’da bir link paylaşacağınız zaman 140 karakter sınırının 45’ini bir linke ayırmak istemiyorsanız Google’ın link kısaltma servisi olan goo.gl’ı kullanarak bu link boyunu 11-12 karaktere hatta daha aşağıya bile düşürebilirsiniz. Google’ın link kısaltma servisini kullanmak için tek ihtiyacınız olan şey bir Google hesabıdır. Ardından goo.gl adresini ziyaret ederek linkinizi hemen kısaltabilirsiniz. Daha sonra ise bu panel yardımıyla kısaltmış olduğunuz linklerin aktivite takibini yaparak ne kadar tıklandığını öğrenebilirsiniz. Üstelik Google aracılığı ile link kısalttığınızda kişiler linki okumak zorunda da kalmamış olacaklar.

Google’ın link kısaltma hizmetini kullanmak ayrıca diğer link kısaltma servislerine göre çok daha garantili bir yöntemdir. Özel sağlayıcıların bir çoğu zamanında büyük bir kitleye hitap etti ve ardından kapandı. Haliyle paylaşılan kısaltma linkleri de böylece tarihe karışmış oldu. Goo.gl kullanarak ise hem bunun önüne geçebilir hem de dilediğiniz kadar linki kısaltabilirsiniz.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir