Cuma , 27 Mayıs 2022

Google Adsense Nedir Nasıl Kullanılır

İnternetin hızlı yükseliş dönemine geçiş aşamasında dünyanın en çok kullanılan popüler arama motoru olan Google yeni bir hizmeti olan Google AdSense’ı hayata geçirdi. Google Adsense, Adwords platformu ile senkronize olarak çalışan bir reklam yayınlama hizmetidir. AdSense sayesinde web sitesi sahibi olan kişiler Google’ın veri tabanı içerisinde yer alan reklamları içerikleri ile ilgili olarak kullanıcılara sunuyor. Reklam gösterme konusunda kullanıcıların tarayıcılarının çerezlerini de kullanan AdSense yüksek geri dönüş oranı ile hem reklam verenlere hem de reklam yayıncısı olan web sitelerine kazandırıyor.

Google AdSense’ı kullanmanız için öncelikle kullanıcılara belirli bir konu hakkında bilgi sunan, içerikleri tarafınızdan oluşturulmuş aynı zamanda tasarım kalitesi açısından gelişmiş bir web sitesi veya bloğunuzun olması gerekiyor. Tüm bunlar tamamsa Google’dan oluşturacağınız bir Google hesabı sonrasında https://www.google.com/adsense/ internet sitesini ziyaret ederek gerekli formu doldurarak kayıt aşamasına başlıyorsunuz.

İlk kayıt aşaması tamamlandıktan sonra Google AdSense için sitenizi ikinci kayıt aşamasına alıyor. Bu sırada sizden Adsense panelinize giriş yaparak bir reklam birimi oluşturmanızı ve bu reklam birimini web sitenize yerleştirmenizi istiyor. Tüm bu işlemler sonucunda web siteniz sistem tarafından onaylandığı taktirde uygun reklam yerleşiminizi yaptıktan sonra içerikleriniz üzerinden para kazanmaya başlıyorsunuz.

Google AdSense’da bir web sitesinin ne kadar kazanacağını belirleyen birçok farklı ve önemli faktör vardır. Web sitenizin içeriği, içeriğiniz olan alanın reklam potansiyeli, internet kullanıcılarının web sitenizde yer alan reklamlara ilgisi ve tıklama gibi tüm konular oldukça büyük önem arz ediyor. Google Adsense 100 TL eşiğini tamamladığınız taktirde size gerçek bir posta ile PIN kodu gönderiyor. Bu PIN kodu ile hesabınızı onayladığınızda gerçek kişi olduğunuz doğrulanmış oluyor.

Daha sonra 200 TL eşiğini geçtiğiniz her ay için Google sizin belirlemiş olduğunuz ödeme yöntemi üzerinden reklam kazancınızı size ödüyor. Böylece Google, reklam verenler ve yayıncılar internet reklamcılığı sisteminden faydalanmış oluyor.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir