Perşembe , 29 Eylül 2022

Google Analytics Nedir Nasıl Kullanılır

Google Analytics Nedir?

İnternet dünyasının çok daha güzel bir yere gelmesine öncülük edenlerden biri de Google’dır. Google insanlara istediklerini verebilmesi için internet kullanımı ve araştırma konusunda sürekli teşvik edici bir tutum takınmış bunu da hizmetleri ile ispatlamıştır. Google Analytics hizmeti de bu hizmetlerinden biridir.

Google Analytics ilk aşamada yalnızca Web sitesi sahibi olan internet kullanıcılarının web sitelerine dair ziyaretçi raporlarını görüntüleyebilmeleri amacıyla meydana getirilmiş bir sayaç hizmetiydi. Daha sonradan genişleyen ve geliştirilen bu hizmet, gelişmiş bir analiz aracı olarak web sitesi, uygulama ve YouTube Kanalı sahiplerinin kullanımına sunuldu.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics’i kullanmak tamamen ücretsiz . Geçerli bir Google hesabına sahipseniz www.google.com/analytics sayfasına erişerek Google Analytics’te oturum açabilirsiniz. Oturumunuzu açtıktan sonra Google Analytics’i kullanmak istediğiniz web siteniz, uygulamanız veya YouTube kanalınız için bir mülkiyet hesabı oluşturmalı ve bu kodu Google’ın belirtmiş olduğu yörüngelere uyarak doğru şekilde yerleştirmelisiniz. Yerleştirmenin ardından kısa bir süre sonra Google Analytics sizin için rapor ve analiz verileri tutacak ve bu analiz verilerinizi sizin için her an kullanılabilir şekilde panelinizde saklayacaktır.

Bu sayede Google Analytics’i kullanmış olduğunuz hizmetin gelişmişlik durumundan haberdar olabilecek ve gerekli parametreleri göz önüne alarak hizmetinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz hakkında size bolca fikir verecektir.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir